orteza
22 marca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czym charakteryzują się ortezy?

Złamana oraz inne rodzaje urazów kości przez długi czas leczone były poprzez usztywnienie rannej części ciała przy pomocy gipsu. Obecnie coraz częściej odchodzi się od tej metody na rzecz ortez. Czym one są i co warto o nich wiedzieć?

Charakterystyka ortez

Ortezami nazywamy stabilizatory, których zadaniem jest usztywnienie rannej części ciała, przede wszystkich kończyn górnych i dolnych.

Do ich produkcji wykorzystuje się nowoczesne, wytrzymałe materiały, które z jednej strony pomagają utrzymać stałą temperaturę leczonych kończyn, a przy tym są przepuszczalne do powietrza i mogą łatwo odprowadzać wilgoć – wyjaśnia specjalista sklepu z zaopatrzeniem medycznych MedicallDzięki temu ich stosowanie nie wiąże się z dodatkowymi komplikacjami, takimi jak maceracja skóry, która jest powszechnym problemem przy stosowaniu gipsu.

Za usztywnienie leczonej części ciała odpowiedzialne są umieszczone między poszczególnymi warstwami materiału ortezy poduszki powietrzne. Stabilizatory tego rodzaju są dostępne są w różnych rozmiarach i trzech podstawowych rodzajach, sztywnym, półsztywnym i elastycznym. Ich zalety – poza wspomnianym bezpieczeństwem i minimalnym negatywnym wpływem na zdrowie pacjenta – to niewielka waga, możliwość wielokrotnego wykorzystania oraz uniwersalność. Używa się ich często również po zabiegach operacyjnych lub przy schorzeniach neurologicznych.

Rodzaje ortez

  • Ortezy kręgosłupa – stosowane są w procesach leczenia wszystkich odcinków kręgosłupa: odcinka szyjnego (kołnierze ortopedyczne, stosowane w przypadku podejrzenia uraz karku oraz m.in. w leczeniu schorzeń mięśni szyi), odcinka piersiowego (korektory postawy, stosowane np. w leczeniu uszkodzeń stawu barkowo-obojczykowego) oraz odcinka lędźwiowo-krzyżowego (stosowane m.in. w leczeniu osteoporozy)
  • Ortezy kończyn górnych – to ortezy stawu barkowego, stawu łokciowego i przedramienia oraz ortezy dłoni i stawu nadgarstkowego. Bardzo często stosowane są nie tylko w ramach rekonwalescencji po przebytych urazach, ale również jako środek profilaktyczny – używają ich między innymi sportowcy narażeni na kontuzje kończyn górnych, np. tenisiści.
  • Ortezy kończyn dolnych – do tej grupy zaliczamy ortezu stawu biodrowego i uda, ortezy stawu kolanowego i podudzia oraz ortezy stawu skokowego i stopy. Podobnie jak ortezy kończyń górnych mogą być stosowane jako środek profilaktycznych, zabezpieczający stawy przez ewentualnymi kontuzjami – przede wszystko używa się ich jednak w leczeniu urazów, stanów zapalnych oraz po operacjach.