batony dietetyczne
7 lutego 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czym powinny charakteryzować się dobre batony dietetyczne?

Batony dietetyczne to doskonała przekąska nie tylko dla osób, które intensywnie trenują – to również doskonała alternatywa dla drożdżówek, pączków i innych słodkości, które chętnie podjadamy podczas biurowej pracy w tygodniu, czy weekendowego lenistwa w domu. Batony dietetyczne kojarzymy przede wszystkim z tymi, które zawierają wiele zbóż i orzechów, tym samym mają wysoki poziom węglowodanów, jednak powinniśmy do nich zaliczać również batony proteinowe – zawierają bardzo dużo białka, które na długo daje nam poczucie sytości. Dobre batony proteinowe nie zawierają węglowodanów, które mają wpływ na poziom cukru we krwi, mają też niską zawartość tłuszczu, za to zawierają dobre dla naszego zdrowia kwasy tłuszczowe omega. Powinniśmy wybierać batony, które odpowiadają naszym potrzebom. W naszym artykule przyjrzymy się kilku ciekawym produktom, aby zweryfikować, czy rzeczywiście warto po nie sięgać.

Smakowe, dietetyczne batony zbożowe

Nasz artykuł powstał z pomocą z twórczyni sklepu ZdrowaZielona.pl, który ma w swojej ofercie dietetyczne batony, a także między innymi przetwory, suplementy, kawy i herbaty. Baton z czekoladą dzięki swojej strukturze powoli uwalnia kolejne porcje energii, co zapewnia naszemu organizmowi odżywienie przez dłuższy czas – to bardzo ważne, by zaspokajać swój apetyt na dłużej i nie sięgać po kolejne przekąski. Choć zawiera czekoladę, nie rozpada się w wysokich temperaturach ani nie jest zbyt twardy przy temperaturach niskich. Śmiało możemy zabierać go ze sobą wszędzie i zawsze będzie gotowy do zjedzenia. Taki baton to optymalne rozwiązanie dla sportowców długodystansowych, podczas treningu cardio lub innego wzmożonego wysiłku. W składzie znajdziemy między innymi słonecznik, orzechy włoskie i migdały. Przed treningiem sprawdzi się baton z truskawkami, który ma wysoki poziom węglowodanów i zawiera optymalną ilość błonnika. Baton reguluje wchłanianie cukru i wzmacnia uczucie sytości. Po wysiłku fizycznym warto sięgnąć po baton z nasionami konopi, która zapewnia doskonały balans kwasów omega, jest też doskonałym źródłem białka. Śmiało możemy go nazwać batonem regeneracyjnym.

Batony proteinowe

Aby omówić, czym charakteryzują się dobre batony proteinowe, przyjrzymy się batonowi o smaku orzechowym FIT SPO SLIM Wafer Hazelnut. Baton zawiera aż 50% białka, które daje poczucie sytości, jak wspomnieliśmy we wstępie. Nie zawiera węglowodanów i ma niską zawartość tłuszczu, przy czym zawiera kwasy omega, które pochodzą z naturalnych źródeł. Baton zawiera także włókno prebiotyczne, które poprawia układ trawienny. Dostępne są także produkty o niższej zawartości białka, ze specjalnie skomponowanymi mieszankami protein, które można spożywać zarówno przed ćwiczeniami, w trakcie treningu jak i po jego zakończeniu.

Na koniec przyjrzyjmy się wyjątkowemu batonowi-galaretce z guaraną. Jeśli zależy nam na zwiększeniu wytrwałości i odporności fizycznej, oddaleniu zmęczenia, warto wybrać właśnie takie rozwiązanie. Guarana to naturalne źródło kofeiny poprawiającej efektywność treningu, wspomagającej pracę mięśni i przeciwdziałającej fazie katabolicznej. Podsumowując: dobre batony dietetyczne to nie tylko batony zbożowe – powinniśmy sięgać po takie, które odpowiadają naszym potrzebom i preferencjom.