znamię na skórze
31 stycznia 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czy znamiona skórne mogą być niebezpieczne dla zdrowia?

Znamiona skórne, takie jak pieprzyki, brodawki na skórze, które mogą pojawić się już w okresie niemowlęcym, budzą wiele różnych emocji. Zmiany na skórze są bezpieczne, jednak nie można ich bagatelizować. Każde nowe znamię lub stare, ale zmieniające się, powinno być skontrolowane przez lekarza. Dlaczego? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

Które znamiona mogą być niebezpieczne?

Zmiany na skórze przybierają różnorodne wielkości, kształty i kolory. Te, które nie wiążą się z żadnym ryzykiem, nie zmieniają się, a należą do nich między innymi naczyniaki, płaskie lub wypukłe brodawki łojotokowe, znamiona barwnikowe zwane potocznie pieprzykami oraz włókniaki. Jak wyjaśnia gabinet laseroterapii Lasermedica, jeśli zmiany skórne przeszkadzają, można je usunąć w bezpieczny sposób laserem Erbowo-Yagowym, który w odróżnieniu od lasera CO2 nie powoduje blizn, natomiast skraca okres rekonwalescencji i przyspiesza gojenie się skóry.

Niezwłocznej konsultacji z dermatologiem wymagają atypowe znamiona o nieregularnym kształcie, których rozmiar i kolor zmieniają się z upływem czasu. Wizyta u specjalisty pozwoli wykluczyć wystąpienie groźnego nowotworu – czerniaka, lub raka podstawnokomórkowego. Zmiany w wyglądzie znamion nie zawsze świadczą o wystąpieniu niebezpieczeństwa. Niektóre z nich mogą zmieniać się przez całe życie bez negatywnego oddziaływania na zdrowie, jednak muszą być pod stałą kontrolą dermatologiczną.

Jak postępować ze znamionami?

Podstawą jest samokontrola. Obserwacja swojej skóry i zmian, jakie na niej zachodzą to ważny element profilaktyki. Dermatolodzy zalecają regularne oglądanie ciała, w tym również słabiej widocznych miejsc, takich jak ramiona, plecy, pachwiny, a nawet podeszwy stóp, i konsultację każdej niepokojącej zmiany. A jak mogą zmieniać się znamiona? Przekształceniu może ulec nie tylko ich rozmiar, ale też kształt, kolor i struktura. Mogą stać się bardziej wypukłe, ciemniejsze i nieregularne.

Skóra bez znamion – czy to możliwie?

Osobom, którym przeszkadzają niegroźne formy znamion, zaleca się bezpieczne i bezbolesne laserowe usuwanie zmian skórnych. Zabiegi wykonywane są w kilku seriach, których ilość dopasowuje się indywidualnie. Nie jest to jednak metoda prewencyjna ani zapobiegająca powstawaniu kolejnych znamion. W zmniejszeniu liczby nowych znamion może pomóc zastosowanie działań ochronnych, takich jak unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, ograniczenie bądź wyeliminowanie korzystania z solarium oraz stosowanie kremów z wysokim filtrem.