wlosy przeziebienie zima
10 stycznia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czy włosy można przeziębić?

Zimą nietrudno o przeziębienie z powodu niskich temperatur na zewnątrz. Niedostosowanie ubioru do pogody to jeden z powodów kiepskiego samopoczucia. Zwykle dba się o to, żeby mieć na sobie coś ciepłego, ale nie każdy pamięta o szaliku czy rękawiczkach. Szkodliwy może być też brak czapki. Czy może to wpływać negatywnie nie tylko na głowę, ale również włosy? Przeczytaj tekst, aby się dowiedzieć.

Przeziębienie włosów

Wydawać by się mogło, że włosy są częścią ciała, która nie może się przeziębić. Jednak nic bardziej mylnego – niska temperatura może wpływać również na ich zdrowie. Kwestią kluczową jest unaczynienie skóry, które pod wpływem zimna może osłabiać cebulki, co będzie skutkowało wypadaniem włosów. Kapilarki, czyli naczynia krwionośne, obkurczają się i utrudniają dostęp substancji odżywczych do mieszków. Niskie temperatury mogą też powodować łamanie się i inne uszkodzenia dłuższych włosów, zwłaszcza jeśli nie są one do końca wysuszone.

Jak dbać o włosy zimą?

O zdrowie włosów powinno się dbać cały rok, ale zimą jest to szczególnie istotne. Ważne jest, aby czesać je w odpowiedni sposób, przede wszystkim delikatnie, tak żeby się nie łamały. Podczas chłodniejszych dni kluczowe jest oczywiście noszenie czapki. Ogromne znaczenie ma też prawidłowa dieta, która wpływa na dobry stan całego organizmu. Aby dowiedzieć się więcej na temat zdrowia swoich włosów, można udać się na dermokonsultacje. Specjaliści dysponują aparatami do badania włosów. Wiedza o problemie znacznie ułatwi jego rozwiązanie. O włosy można również dbać, wykorzystując kosmetyki pielęgnacyjne, takie jak maski czy odżywki. Przydatne mogą być również preparaty ze składnikami antystatycznymi, które zapobiegną elektryzowaniu się.

Jak działają aparaty do badania włosów?

Jeśli borykasz się z problemami włosów i skóry głowy, dobrym pomysłem może być wybranie się na badanie, na przykład do trychologa.

– Specjalistyczne urządzenie pozwala dokładnie sprawdzić strukturę włosów i zbadać ich cebulki

– tłumaczy pracownik firmy Eurtex.

Aparaty są często wyposażone w kilka obiektywów o różnym powiększeniu, dzięki czemu nawet drobne, niepokojące zmiany mogą zostać wykryte. Wyniki badań mogą być zaprezentowane pacjentowi dzięki zapisowi obrazu z kamery, w którą wyposażone jest urządzenie.

Dbanie o włosy jest bardzo ważne, bo mają one funkcję nie tylko estetyczną – zapobiegają wychłodzeniu skóry głowy i chronią przed niektórymi urazami. Można o nie dbać domowymi sposobami, ale specjalistyczne badanie na pewno pozwoli lepiej poznać przyczynę problemów i ułatwi wdrożenie ewentualnego leczenia. Włosy też można przeziębić – warto o tym pamiętać.