zamienniki leków
4 lutego 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czy warto korzystać z zamienników leków?

Każdemu z nas, przynajmniej raz w ciągu roku zdarza się zachorować. Wiąże się to oczywiście z koniecznością wizyty u lekarza oraz przyjmowania zaleconych leków. Bardzo często jednak możemy spotkać się z sytuacją, w której pracownik apteki proponuje nam zamiennik danego leku. Dzieje się tak z różnych powodów, którym najczęściej jest po prostu brak właściwego farmaceutyku w placówce. Wielu z nas zastanawia się wtedy, czy skorzystanie z takiego leku jest w pełni bezpieczne oraz z czym się ono wiąże. Czym tak naprawdę są więc zamienniki leków?

Najważniejsza w każdym leku jest jego substancja czynna, czyli ta, która ma działać na daną dolegliwość. Jest to tak naprawdę czynnik decydujący, jeśli chodzi o właściwości preparatu. Zamienniki leków mają więc dokładnie taką samą substancję czynną w swoim składzie. Jej dawka również powinna być identyczna, choć dopuszcza się tu minimalne różnice, o czym jasno mówi polskie prawo.

Jak tłumaczą specjaliści z Apteki Codziennej w Kielcach: ,,Warto wspomnieć o tym, że substancja czynna leku generycznego (zamiennika) może występować w różnych połączeniach, na przykład odpowiednich soli. Takie modyfikacje nie mogą mieć wpływu na działanie leku’’.

Widoczne różnice, które można przypisać zamiennikom to wszelkie substancje pomocnicze. Mają one za zadanie poprawić wchłanialność farmaceutyku, ale też wzmocnić działanie samej substancji czynnej. Często spotkać można też dodatki zwiększające walory smakowe i zapachowe preparatu. Warto dokładnie się z nimi zapoznać, gdyż mogą one powodować zróżnicowane skutki uboczne, takie jak biegunka lub wysypka.

Jakie korzyści niesie za sobą stosowanie zamienników leków?

Główną zaletą wielu leków generycznych jest ich niższa cena w porównaniu do oryginałów. Chodzi tu przede wszystkim o leki, które nie są refundowane, jednak preparaty wydawane bez recepty lub takie, których część ceny jest pokrywana przez państwo, również mają swoje odpowiedniki.  Warto przypomnieć, że każdy farmaceuta ma obowiązek poinformować klienta o tym, że ma on możliwość skorzystania z kupna zamiennika leku. Biorąc pod uwagę to, że najczęściej skład produktu niczym nie różni się od oryginału, łatwo wywnioskować, że nabycie leku generycznego wiąże się z oszczędnościami. Jest to ogromne udogodnienie przede wszystkim dla osób starszych, które muszą stosować dużą ilość farmaceutyków a niejednokrotnie zmagają się z trudną sytuacją finansową. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie zamieniać leku na suplement diety, który nie przechodzi rygorystycznych badań klinicznych, więc jego działanie może być zupełnie odmienne.