5 lutego 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czy trupi jad rzeczywiście jest dla nas groźny?

Aminy takie jak putrescyna, kadaweryna i jad trupi są to substancje toksycznie działające na nasz organizm, które mogą doprowadzić do licznych powikłań. Właśnie z tego powodu nie zaleca się przebywać długo w jednym pomieszczeniu z osobą zmarłą. Zabezpieczeniem takiej przestrzeni powinni zająć się specjaliści, którzy skutecznie oczyszczą pomieszczenie z toksyn, aby nie doszło do powikłań. Czym skutkuje zatrucie trupim jadem?

Niebezpieczne substancje produkowane są podczas procesów gnilnych, kiedy serce przestaje tłoczyć krew, a we wszystkich narządach mnożą się bakterie. Co więcej, mają silny i nieprzyjemny zapach, najbardziej szkodliwe dla naszego zdrowia zaczynają być po 10 godzinach od momentu zgonu, a w temperaturze pokojowej przyjmują one postać bezbarwnej cieczy. Trupi jad może wpływać negatywnie na układ krwionośny, pokarmowy i oddechowy, co skutkuje kaszlem, bólem brzucha i zawrotami głowy, wymiotami, gorączką, biegunką, czy dusznościami. Niebezpieczne są również substancje biologiczne, którymi znacznie łatwiej mogą zarazić się bliscy. Warto nadmienić, że w momencie rozkładu ciała zmarłego uwalnia się w przybliżeniu 30 związków chemicznych. Jak możemy zarazić się toksycznymi substancjami? Aby doszło do zarażenia musimy mieć bezpośredni kontakt z osobą zmarłą, poprzez dotyk lub pocałunek, niebezpieczne może być również noszenie ubrań, które miały styczność ze zmarłym.

Jak uniknąć rozwijania się bakterii?

Jak wspomnieliśmy wyżej, przestrzeni po zgonie nie powinny sprzątać osoby niedoświadczone, ponieważ konieczne jest użycie silnych środków chemicznych i dezynfekujących. Właśnie dlatego zostały stworzone specjalistyczne firmy, które się tym zajmują, potwierdza to ekspert z revival.net.pl:

Sprzątanie w pomieszczeniu, gdzie miał miejsce zgon/wypadek powinno zostać wykonane jak najszybciej, ze względu na skażenie substancjami biologicznymi, a także ze względu na niebezpieczeństwo zatrucia się użytkowników takiego miejsca tzw. “trupim jadem” lub kadaweryną. 

Eksperci sprzątają w specjalnych strojach, ponieważ przy wykonywaniu takiej usługi musi być zachowana pełna sterylność. Sprzątanie składa się zazwyczaj z dezynfekcji, dzięki, której likwidujemy związki groźne dla człowieka, ponadto wykonywane jest również ozonowanie i deodoryzacja, która pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Specjaliści zajmują się również zabezpieczaniem skażonych rzeczy oraz opróżnianiem pomieszczenia.