10 kwietnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czy tatuowanie ciała jest bolesne?

Tatuaż w dzisiejszych czasach nie jest już postrzegany wyłącznie jako ciekawa ozdoba ciała i oznaka przynależności do określonego środowiska – dla wielu osób to również pewien sposób na wyrażenie siebie, podobnie jak ubiór. I mimo że tatuaże cieszą się dziś sporą popularnością, a profesjonalnych salonów jest na rynku mnóstwo, podjęcie decyzji o wykonaniu tatuażu nie jest proste. Dlaczego? Jedną z przeszkód jest ból towarzyszący wykonywaniu wzoru.

Czy tatuowanie boli?

Choć technologia wykonywania tatuaży zmieniła się na przestrzeni wieków, to ogólna zasada pozostała niezmienna – sztuka ta polega na wprowadzenia kolorowego barwnika w głąb skóry poprzez nakłucie tkanki igłą zanurzoną w tym barwniku. Nietrudno zgadnąć zatem, że wielokrotne nakłuwanie skóry na niewielkim obszarze po prostu musi być bolesne. Ból towarzyszący zabiegowi możemy jednak neutralizować przy użyciu odpowiednich preparatów przeciwbólowych, aplikowanych na skórę. Zdania na temat użycia takich środków są podzielone w środowisku tatuatorów i miłośników tego typu sztuki. Niektórzy uważają, że dzięki nim tatuaż staje się dostępny dla osób o dość niskim progu bólu – po drugiej stronie pojawiają się z kolei głosy, że wykonanie tatuażu musi być bolesne, a stosowanie środków znieczulających odziera tę sztukę z jej szlachetności, a także zmniejsza satysfakcję z posiadania tatuażu. Niezależnie od naszej opinii należy pamiętać, że stosowanie znieczulenia może wpłynąć na fakturę skóry, sprawiając, że nie będzie się ona nadawała do tatuowania. Ponadto znieczulenie z czasem przestaje działać, a powtarzanie go podczas długiej sesji nie jest zalecane – po pierwsze ze względu na ryzyko dla zdrowia, po drugie dlatego, że pod jego wpływem skóra zbytnio się rozluźnia, co uniemożliwia wykonanie tatuażu.

Od czego zależy ból?

Wiemy już, że wykonanie tatuażu boli – od czego jednak zależy, jak bardzo boli?

Głównym czynnikiem wpływającym na percepcję bólu są nasze naturalne, genetyczne uwarunkowania – wyjaśnia przedstawiciel salonu TatucanKażdy odczuwa ból w sposób indywidualny i wynika to przede wszystkim od ilości receptorów bólu w skórze. Ponadto dużą rolę może odgrywać czynnik psychologiczny, czyli nasze nastawienie, poziom odczuwanego stresu czy też nawet jakość snu – ogólnie samopoczucie podczas sesji.

Niemniej można wskazać kilka punktów na naszym ciele, które generalnie wykazują się najwyższą tolerancją na ból. Są to przede wszystkim ramiona i przedramiona po ich zewnętrznej stronie – stąd też najpowszechniej wybierane są one jako miejsce do zrobienia tatuażu, szczególnie pierwszego. Dobrym, stosunkowo mało wrażliwym punktem na ciele są również uda oraz łydki. Najbardziej bolesne są z kolei punkty na ciele takie jak stopy, kostki, palce dłoni, szyja, pachwiny oraz twarz. Niezależnie od tego, które miejsce na tatuaż wybierzemy, pamiętajmy, że jego wykonanie powinno poprzedzić się odpowiedzialną decyzją. W pierwszych dniach po wykonaniu o tatuaż należy odpowiednio zadbać, by nie doprowadzić do infekcji skóry.