Szczepienie
21 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czy szczepienia szkodzą zdrowiu? Fakty i mity na temat szczepionek

Tematyka szczepionek od dawna inicjowała burzliwe dyskusje. Zatwardziali antyszczepionkowcy istnieli zawsze, jednak to ostatnie czasy spowodowały, że dają oni o sobie znać. Ich ruchy i nachalna propaganda przybierają groteskowe, a czasem nawet niebezpieczne formy. W ostatnim czasie ruch antyszczepionkowy przybrał znacznie na sile z powodu odkrycia szczepionek na COVID-19. Czy faktycznie można wierzyć ludziom z takimi poglądami?

Czym właściwie jest szczepionka?

Zasadą działania szczepionki jest imitowanie w organizmie prawdziwego zakażenia. Materiał jest jednak na tyle słaby, że nie powoduje infekcji, jednak na tyle zauważalny przez organizm, że następuje walka z „przybyszem”, czego konsekwencją jest nabycie odporności na tę konkretną chorobę. Tak samo sprawy mają się z gruźlicą, polio, grypą i COVID-19.

W przypadku tego ostatniego jedynym lekarstwem na opanowanie pandemii jest zaszczepienie jak największej części społeczeństwa. Dostęp do szczepionki jest bardzo dobry. Można to zrobić prawie we wszystkich placówkach medycznych, takich jak Klinika Krakowska, a na dodatek powstało wiele punktów szczepień. Świetnie działają internetowe rejestracje do szczepienia, dzięki czemu każdy chętny może sobie wybrać rodzaj i producenta preparatu.

Niestety ruch antyszczepionkowy ma się dobrze z powodu pielęgnowania i podsycania plotek oraz najdziwniejszych teorii spiskowych, w które rozsądnie myślące osoby nie są w stanie uwierzyć. Cały czas wzbudzana jest również sztuczna panika i dezinformacja, a nie są to dobrzy doradcy w sprawach wyboru odpowiedniego dla siebie wyjścia. Nagłaśniane są i rozdmuchiwane w mediach społecznościowych najróżniejsze miejskie legendy, opowiadające o strasznych problemach dorosłych czy dzieci, którym dano szczepionkę. W przypadku tych ostatnich zarzuca się im powodowanie autyzmu, natomiast szczepionki przeciw COVID-19 mają czynić ogólne spustoszenie w organizmie ze zgonem włącznie.

Czy wszystkie plotki mają pokrycie w faktach?

Wszelkie podejrzenia, plotki i straszne opowieści powtarzane z ust do ust i publikowane w sieci, nie mają pokrycia w badaniach. Każda szczepionka przed zatwierdzeniem jej do użytku jest dokładnie przebadana. Wszelkie przykre reakcje na preparat stanowią tylko ułamek wszystkich iniekcji. Zawsze zdarzały się niewłaściwe reakcje organizmu, jednak teraz wszystko jest łączone z najczarniejszymi teoriami spiskowymi. Rozsiewają je przede wszystkim ci, którzy nigdy nie mieli do czynienia z medycyną akademicką.