soczewki-dla-dzieci
11 maja 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne dla dzieci?

Soczewki kontaktowe to znacznie wygodniejsza alternatywa dla tradycyjnych okularów. Każdy, kto choć przez jakiś czas nosił szkła w oprawkach, musiał mierzyć się z kłopotem opadania okularów i koniecznością ich częstego poprawiania, a także z ograniczeniem pola widzenia. Szkła kontaktowe to niewątpliwie najbardziej komfortowa metoda korekcji wzroku. Jednak czy mogą korzystać z niej dzieci?

Kwestia bezpieczeństwa i zasadności noszenia soczewek kontaktowych jest zagadnieniem nurtującym wielu rodziców – zauważa nasza rozmówczyni z wrocławskiego Zakładu Optycznego Joanna Trzcinowicz.

Coraz więcej dzieci wyraża chęć rozstania się z okularami właśnie na rzecz soczewek, jednak opiekunowie nie są pewni tego rozwiązania. Poniżej spróbujemy rozwiać wszystkie wątpliwości.

Czy soczewki są bezpieczne dla dzieci?

Z medycznego punktu widzenia nie istnieją żadne przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych przez dzieci. Problemem może być natomiast samo zakładanie soczewek. Dlatego nie jest to metoda korekcji zalecana dla najmłodszych.

Jeśli jednak dziecko jest na tyle duże, że poradzi sobie z umieszczeniem soczewki na oku, a specjalista dopuszcza stosowanie tej metody korekcji dla konkretnej wady wzroku, warto spróbować. Biorąc pod uwagę dużą aktywność u najmłodszych, soczewki kontaktowe mogą okazać się zbawienne.

Dzieci, które noszą okulary, bardzo często tłuką szkła i uszkadzają oprawki w wyniku rozmaitych upadków i zderzeń, czemu nie należy się dziwić. W przypadku soczewek kontaktowych nie istnieje podobne ryzyko, zatem są one rozwiązaniem bezpieczniejszym od okularów. Dzięki nim możliwe jest swobodne uprawianie sportów, w tym nawet pływanie.

Kupując soczewki dla dziecka musimy oczywiście zwracać szczególną uwagę na ich jakość. Najlepszą propozycją będą soczewki silikonowo-hydrożelowe, które zapewniają świetną przepuszczalność powietrza i zapobiegają wysychaniu rogówki.

Jakie ryzyko niesie noszenie soczewek przez dzieci?

Noszenie soczewek kontaktowych jest bezpieczne dla dzieci, jednak pod warunkiem przestrzegania zasad higieny. To właśnie brak właściwej pielęgnacji może być przyczyną występowania powikłań u użytkowników. Konieczność dbania o szkła kontaktowe obowiązuje z resztą w takim samym stopniu każdego, bez względu na metrykę. Dlatego nie wiek, ale dojrzałość dziecka decyduje o tym, czy możne ono używać soczewek.

Jednak nawet jeżeli masz wątpliwość co do tego, czy twoja pociecha poradzi sobie z pielęgnacją soczewek kontaktowych, jest szansa na korzystanie z tego rozwiązania. Obecnie dostępne są wygodne soczewki jednodniowe, które pod koniec dnia wyrzucamy, pozbywając się jednocześnie niewygodnego obowiązku ich czyszczenia.