Makijaż permanentny brwi
4 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania makijażu permanentnego?

Makijaż permanentny to zabieg kosmetyczny, który polega na wprowadzeniu pigmentu w skórę brwi, powiek oka lub ust. W konsekwencji uzyskiwany jest estetyczny efekt naturalnego wyglądu podkreślający charakter całej twarzy. Ze względu na to, że mikropigmentacja jest ingerencją w skórę, warto pamiętać o tym, że nie może być przeznaczona dla wszystkich osób. Kiedy nie można wykonać makijażu permanentnego i jak wygląda przygotowanie do zabiegu? Sprawdźmy.

Przeciwwskazania do trwałego makijażu – co warto wiedzieć?

W odniesieniu do trwałego makijażu istnieją zarówno czynniki, które eliminują możliwość jego wykonania, jak i takie, które wymagają wyłącznie odczekania pewnego czasu. Zabieg nie może być przeprowadzony m.in. w trakcie ciąży, ponieważ preparaty znieczulające oraz barwniki mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie płodu. Niezalecany jest również udział w zabiegu podczas karmienia piersią.

Inne przeciwwskazania do makijażu permanentnego to:

  • Infekcje wirusowe oraz bakteryjne,
  • Sztuczne rzęsy,
  • Opalenizna,
  • Cukrzyca,
  • Przyjmowanie leków rozrzedzających krew, sterydowych oraz retinoidów,
  • Alergie,
  • Choroby nowotworowe bez zgody lekarza na przeprowadzenie zabiegu,
  • Choroby skóry,
  • Zaplanowane wakacje w pełnym słońcu.

Jeśli przed zabiegiem używane są odżywki na porost rzęs lub brwi należy odstawić je i poczekać około 3-6 miesięcy. W przypadku świeżo powiększonych ust konieczne jest odczekanie 4 tygodni, z kolei po botoksie około 2 tygodni.

Warto wspomnieć o tym, że przeciwwskazaniem do makijażu permanentnego jest szczepionka przeciwko COVID-19. W takiej sytuacji przed mikropigmentacją powinno się odczekać minimum 4-6 tygodni.

Jak przygotować się do zabiegu makijażu permanentnego?

Na 2 tygodnie przed trwałym makijażem brwi nie można robić henny ani ich regulacji. Na miesiąc przed należy również powstrzymać się od zabiegów na twarz, takich jak peelingi, oczyszczanie lub mezoterapia.

Na makijaż permanentny kresek wykonywany m.in. w Salonie Orchidea w Białymstoku trzeba przyjść bez tuszu oraz sztucznych rzęs. Poza tym 30 dni przed zalecane jest dawkowanie suplementu Aescin, który wzmacnia naczynia krwionośne. Do podobnych wytycznych należy stosować się przed makijażem permanentnym ust. Co więcej, wtedy dodatkowo warto nawilżyć usta i 3 dni wcześniej, na ich powierzchni zrobić maskę z wazeliny na noc.

Przed każdą mikropigmentacją brwi, ust lub powiek zalecane jest także, aby na 24 godziny przed powstrzymać się od spożywania alkoholu oraz zażywania aspiryny. Oprócz tego, w dniu zabiegu nie można pić kawy.