23 kwietnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czy przyłbice chronią przed koronawirusem równie skutecznie co maseczki?

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej obowiązuje wszystkich mieszkańców Polski. Z tego powodu jeszcze niedawno wiele osób zastanawiało się, co lepiej chroni przed zakażeniem – maseczki ochronne czy przyłbice? Pomimo tego, że obie stanowią niejako barierę ochronną przed zakażeniem COVID-19, charakteryzują się odmiennymi właściwościami. Sprawdź, czym różnią się przyłbice od maseczek i co warto wybrać.

Jak można zarazić się koronawirusem?

Koronawirus przede wszystkim przenoszony jest drogą kropelkową m.in. w trakcie kontaktu z osobą chorą, ponieważ w trakcie kichnięcia lub kaszlu przenosi ona wszystkie zarazki nie tylko do powietrza, ale również wirus może osadzać się na różnych powierzchniach, a także na przedmiotach. Dlatego też tak ważne jest zadbanie o odpowiednie zasłanianie ust i nosa. – mówi przedstawiciel zowsklep.com.pl, sklepu oferującego maseczki ochronne. – Za pomocą takiego działania nawet w momencie kontaktu z osobą niewykazująca żadnych objawów, a przechodząca aktualnie chorobę, mamy możliwość skutecznej ochrony.

Zasłanianie ust i nosa zapobiega również częstemu dotykaniu twarzy, w szczególności w miejscach publicznych, w których mamy styczność z dużą ilością bakterii i wirusów, które mogłyby zostać przeniesione za pomocą dotyku w okolice ust i nosa, a tym samym zwiększyłyby ryzyko infekcji koronawirusem.

Przyłbice czy maseczki – co chroni przed COVID-19?

Dla wielu ludzi noszenie przyłbic stanowi o wiele wygodniejsze rozwiązanie. Zwłaszcza w przypadku osób, które noszą okulary, ponieważ przyłbice nie parują tak szybko, jak dzieje się to w przypadku maseczek. Niemniej jednak w ochronie przed koronawirusem większą rolę odgrywa skuteczność, która w sytuacji noszenia przyłbic jest o wiele niższa. Przede wszystkim wynika to z faktu, że przyłbica nie przylega całkowicie do ust i nosa, przez co nie osłania ich szczelnie, co zwiększa ryzyko przedostania się wirusa drogą kropelkową wraz z wdychanym powietrzem.

Z kolei maseczki ochronne przylegają odpowiednio do ust i nosa, dzięki czemu stanowią odpowiednią barierę zabezpieczającą przed zakażeniem. Z tego powodu noszenie masek okazuje się o wiele bardziej skuteczne, a tym samym zapewnia wyższą ochronę przed COVID-19.

Jaką maseczkę ochronną wybrać?

Przy wyborze maski ochronnej przede wszystkim warto sprawdzić, z jakiego materiału została ona wykonana. Dobrym wyborem będą maseczki posiadające certyfikat OEKO-TEX zapewniający o tym, że produkty nie zawierają żadnych szkodliwych substancji i mogą być używane nawet przez alergików oraz osoby z delikatną skórą. Dużą popularnością wśród wielu osób wyróżniają się maseczki ochronne wielorazowe, czyli tzw. maski bawełniane, które stanowią skuteczną barierę chroniącą nie tylko osoby, które je noszą, ale również innych ludzi przed możliwością ich zarażenia.

Maseczek wielorazowych nie trzeba wyrzucać po ich użyciu, a dzięki temu, że mogą być prane w 60 stopniach, wystarczy je w ten sposób zdezynfekować i dalej będą stanowić dobrą formę ochrony przed koronawirusem. Maski wielokrotnego użytku to również o wiele bardziej oszczędne rozwiązanie, które nie wymaga zakupu dużej ilości masek jednorazowych, z racji czego stanowi to także ekologiczny i przyjazny dla środowiska wybór.