opiekunka osób starszych
1 listopada 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czy praca na stanowisku opiekunki w Niemczech wymaga znajomości języka?

Zagraniczny rynek pracy jest pełen ofert dla kobiet, które chcą zatrudnić się jako opiekunki dla osób starszych. Oferty pracy w charakterze opiekunki najczęściej dotyczą naszych zachodnich sąsiadów. Kobiety, które poważnie myślą o wyjeździe do pracy w Niemczech, zastanawiają się, czy praca na stanowisku opiekunki wymaga znajomości języka – w tym artykule odpowiadamy na to pytanie.

Znajomość języka niemieckiego a kontakt z podopiecznym i jego rodziną

Osoba chcąca pracować jako opiekunka osoby starszej w Niemczech musi znać język niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Umiejętność ta jest niezbędna do realizowania obowiązków wynikających z pracy. Osoby starsze to często osoby schorowane i pojawienie się obcej osoby w ich domu może podopiecznych zdezorientować i stać się źródłem dużego stresu, które brak możliwości porozumienia się może tylko potęgować. Oprócz tego, tak dla osoby starszej, jak i dla opiekunki ważne jest, aby nawiązali oni ze sobą dobre relacje, dzięki czemu podopieczny mógłby czuć się spokojnie i bezpiecznie.

Zdarza się także, że podopieczny nagle gorzej się poczuje i będzie wymagał pomocy medycznej – wówczas, bez znajomości języka, opiekun nie będzie w stanie dowiedzieć się, co dolega podopiecznemu, ani tym bardziej wezwać pogotowia i opisać tych dolegliwości dyspozytorowi – dodaje nasz rozmówca z agencji pracy Prestige24h.

Należy także wziąć pod uwagę, że praca opiekunki osób starszych to szereg różnych obowiązków. To nie tylko przygotowywanie posiłków czy pielęgnacja, ale też robienie zakupów, załatwianie spraw urzędowych czy wizyty z podopiecznym u lekarza. Ponadto nasi zleceniodawcy, dzieci podopiecznych, w większości przypadków wymagają dobrej znajomości języka. Choć z różnych powodów nie mogą sami zaopiekować się swoimi rodzicami, chcą być z opiekunami w stałym kontakcie i móc dowiadywać się, jak nasi podopieczni się czują, co robili danego dnia itd. Oczekują także, że opiekunowie poinformują ich, gdy ich rodzice gorzej się poczują lub gdy zapasy w domy czy lekarstwa będą się kończyć. Warto także wziąć pod uwagę, że dobry kontakt z podopiecznym oraz jego rodziną, którego podstawą jest m.in. znajomość języka, ma bezpośredni wpływ na atmosferę w pracy.

Wpływ znajomości języka niemieckiego na pracę opiekunki

Atrakcyjność pracownika, który ubiega się o pracę opiekunki w Niemczech, zależy nie tylko od doświadczenia na podobnym stanowisku czy dyspozycyjności, ale także od znajomości języka. Osoby, które posługują się językiem niemieckim w stopniu bardzo dobrym, mają większe szanse na zatrudnienie, niż osoby, które się w tym języku nie porozumiewają. Ponadto od stopnia znajomości języka niemieckiego zależą także zarobki opiekunki osób starszych – im lepsza znajomość języka, tym wyższe wynagrodzenie. Co prawda istnieją oferty pracy w charakterze opiekunki dla osób, które dopiero zaczynają naukę języka, jednak w stosunku do opiekunek, które biegle władają językiem niemieckim, oferowane zarobki są dużo niższe.

Znajomość języka ma także znaczący wpływ na ogólne samopoczucie opiekunki w pracy oraz to, w jaki sposób będzie spędzała czas wolny. Dla osoby, która tego języka nie zna, nawet zwyczajne, codzienne sytuacje mogą być stresujące, np. gdy dojdzie do interakcji ze sprzedawcą w sklepie czy aptece, którego nie będziemy w stanie zrozumieć, ani odpowiedzieć na żadne pytanie. Ponadto nieznajomość języka może znacząco ograniczyć możliwości spędzania wolnego czasu. Zawieranie przyjaźni na miejscu, niezobowiązujące pogawędki z sąsiadami czy chociażby zwykła rozmowa z podopiecznym stają się niemożliwe, a opiekunki skazane są na spędzanie tego czasu w samotności i mozolnym odliczaniu dni do powrotu.

Czy można ubiegać się o pracę opiekunki w Niemczech, nie znając dobrze języka?

Nieznajomość języka nie powinna zniechęcać do podjęcia pracy jako opiekunka w Niemczech. Jeżeli decyzja dotycząca pracy w charakterze opiekunki u naszych zachodnich sąsiadów zapadła, należy jak najszybciej rozpocząć naukę języka niemieckiego. Obecnie istnieje wiele różnych metod i środków, które mogą pomóc nam w nauce, np. samouczki, programy komputerowe, fiszki czy aplikacje smartfonowe. Najważniejsza w nauce języka obcego jest systematyczność i samodyscyplina. Jeżeli uczciwie podejdziemy do tego zadania, to pierwsze efekty zauważymy już po miesiącu nauki. Ponadto profesjonalne agencje pracy oferują specjalistyczne kursy języka niemieckiego dla opiekunek, które umożliwiają podjęcie współpracy osobom, które dopiero zaczęły się tego języka uczyć.