Ozonowanie pomieszczeń
9 października 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czy ozonowanie zabija wirusy?

Ozonowanie jest jedną z najbardziej skutecznych metod dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach oraz pojazdach. Ozon pozwala pozbyć się różnego rodzaju drobnoustrojów, stanowiących źródło wielu infekcji. Wyjaśniamy, jakiego rodzaju zanieczyszczenia można usunąć z wnętrz pomieszczeń oraz pojazdów przy zastosowaniu generatora ozonu. Czy ozon niszczy nie tylko bakterie, ale także wirusy? To pytanie staje się wyjątkowo istotne w obliczu pandemii, z którą mamy do czynienia w ostatnim czasie.

Jak działa ozonator?

Ozonator to urządzenie, którego zadaniem jest emitowanie ozonu. Pierwiastek ten występuje w naturze. Jego charakterystyczny zapach można poczuć po burzy. W generatorze ozonu jest on syntezowany w sposób sztuczny, dzięki wykorzystaniu zjawiska podobnego do tego, które zachodzi podczas wyładowań atmosferycznych.

Generator ozonu jest urządzeniem bardzo prostym w obsłudze. Wystarczy podłączyć go do prądu i uruchomić, a następnie opuścić pomieszczenie na czas pracy. Dzięki wykorzystaniu zjawiska połowicznego rozpadu, po upływie określonego czasu wysokie stężenie ozonu spadnie do bezpiecznego poziomu, dzięki czemu ponownie będzie można korzystać z pomieszczenia.

Oddziaływanie ozonu na wirusy, bakterie i grzyby

Od dawna wiadomo, że ozon posiada silne właściwości aseptyczne. Jest bardzo silnym utleniaczem i w odpowiednim stężeniu niszczy bakterie, zarodniki grzybów oraz zarodniki pleśni. Ozon jest także w stanie zniszczyć otoczkę lipidową  wirusów, dzięki czemu wykazuje dużą skuteczność w eliminacji wirusów.

Jak wyjaśnia producent wentylatorów i ozonatorów Klimawent: ozon od wielu lat jest stosowany do dezynfekcji pomieszczeń sanitarnych oraz karetek. Obecnie, dzięki dostępności mniejszych generatorów ozonu, jego dobroczynne działanie można wykorzystać również w obrębie własnego domu.

Dezynfekcja pomieszczeń oraz wnętrz pojazdów za pomocą ozonu pozwala na pozbycie się zarówno bakterii oraz zarodników grzybów i pleśni, jak i wirusów. Dzięki nowoczesnym generatorom ozonu, przystosowanym do użytku domowego, można cieszyć się świeżym, zdrowym i czystym powietrzem w domu oraz w pracy.