optometrysta
16 lipca 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czy optometrysta zajmuje się tym samym co okulista?

Wady wzroku są badzo powszechnym problemem, który dotyka coraz więcej osób w każdym wieku. Z tego powodu tak popularne stają się wizyty u optometrystów i okulistów. Poszczególni specjaliści zajmują się nieco innymi czynnościami związanymi ze wzrokiem. Czym optometrysta różni się od okulisty? Do którego lekarza należy udać się w konkretnych przypadkach?

Czym zajmuje się okulista? 

Okulista to lekarz konkretnej specjalności, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem poszczególnych chorób oczu. Mowa tu m.in. o zaćmie, jaskrze czy zapaleniu spojówki. Taka osoba może wystawiać recepty i dobierać leki, które sprawdzą się najlepiej w przypadku konkretnego schorzenia. Okulista dysponuje także wiedzą na temat wad wzroku, dlatego doradza odnośnie ich korekcji. Jest również osobą z uprawnieniami do przeprowadzania niezbędnych zabiegów dotyczących oczu. Takie osoby pracują m.in. w Centrum Okulistyczno-Optycznym Macula. W tym miejscu można zdiagnozować choroby i wady wzroku oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.

Czym zajmuje się optometrysta? 

Optometrysta to osoba po odpowiednich studiach, która nie zajmuje się leczeniem chorób oczu, lecz korekcją wad. Specjalista może zdiagnozować takie problemy i wdrożyć odpowiednie działania. Optometrysta jest odpowiedzialny za korygowanie astygmatyzmu, zeza, nadwzroczności, krótkowzroczności czy wielu innych wad wzroku.

Optometrysta zajmuje się badaniem funkcji wzroku, wykrywaniem chorób, diagnozowaniem zaburzeń ruchu gałki ocznej, przepisywaniem okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych oraz udzielaniem rad na temat korzystania z akcesoriów korygujących wzrok. Taka osoba nie zajmuje się tymi samymi schorzeniami co okulista. Są to więc zupełnie inne zawody, których punktem wspólnym jest jedynie diagnozowanie i leczenie wad wzroku.

Do którego specjalisty wybrać się w konkretnych przypadkach? 

W sytuacji, gdy odczuwasz dyskomfort związany z widzeniem pod określonymi kątami lub na konkretne odległości, warto skierować się do optometrysty. Pomóc może również okulista, ponieważ taka osoba także zajmuje się wadami wzroku. Różnice pojawiają się wtedy, gdy dany pacjent ma problemy z widzeniem, odczuwa bóle lub w jego gałce ocznej pojawiają się niepokojące zmiany. Wówczas może pomóc jedynie osoba zajmująca się schorzeniami związanymi ze wzrokiem, czyli okulista. Bardzo często specjaliści łączą oba zawody, dlatego mogą kompleksowo diagnozować choroby i wady wzroku. Jest to ogromne ułatwienie w sytuacji, gdy nie wiesz, który lekarz pomoże Ci z Twoim problemem.