operacja plastyczna
9 kwietnia 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czy od operacji plastycznych można się… uzależnić?

Operacje plastyczne są doskonałym sposobem na poradzenie sobie z różnymi kompleksami. Zdarzają się jednak osoby, które nadużywają ich dobroci, niekiedy popadając w uzależnienie. Takie zjawisko można zaobserwować w przypadku niektórych celebrytów, ale dotyka ono także zwykłych ludzi. Z czego się bierze? Czy operacje plastyczne same w sobie mogą doprowadzić do uzależnienia?

Z czego wynika uzależnienie od operacji plastycznych? 

Operacje plastyczne same w sobie nie uzależniają. Podczas wykonywania zabiegów nie podaje się żadnych środków, które mogłyby powodować takie zjawisko. Problemem jest jedynie psychika osoby korzystającej z takich usług. Operacje plastyczne pozwalają nie tylko poradzić sobie z kompleksami powodującymi problemy w codziennym funkcjonowaniu, lecz także ulepszenie swojego ciała.

Wiele osób traktuje operacje plastyczne nie tylko jako pomoc, np. w sytuacji, gdy od dziecka borykają się one z widocznymi znamionami, zbyt małym biustem lub rozciągniętą skórą po szybkim odchudzaniu. Niektórzy widzą w takich usługach sposób na ulepszenie własnego ciała, nie znając umiaru. Moment uzyskania idealnego momentu nigdy nie nadchodzi – po każdym kolejnym zabiegu pacjent odkrywa w sobie nowe kompleksy i poddaje się kolejnym działaniom chirurga plastycznego. Wówczas mowa właśnie o uzależnieniu, wynikającym z chorobliwego dążenia do ideału.

Uzależnienie od operacji plastycznych a możliwość ich wykonania 

Profesjonalni lekarze, tacy jak dr Waldemar Weiss z kliniki chirurgii plastycznej w Warszawie, potrafią odmówić pacjentowi, który jest wyraźnie uzależniony od operacji plastycznych. Zazwyczaj taką osobę można poznać po wręcz karykaturalnym wyglądzie. Zbyt dużo poprawek skutkuje efektem wręcz odwrotnym do zamierzonego – dana osoba staje się karykaturą samego siebie, jednocześnie wciąż postrzegając swój wygląd jako niedoskonały i wymagający poprawki.

Lekarz może odmówić wykonania kolejnego zabiegu dla dobra pacjenta. Prawdopodobnie wzbudzi to w potencjalnym kliencie niezadowolenie i złość, ale pozwoli na uchronienie jej zdrowia i niepogłębianie uzależnienia oraz karykaturalnego wyglądu. Pomocą w takich sytuacjach jest udanie się na terapię, która pozwala pokonać swoje kompleksy i zaakceptować samego siebie. Taką informację lekarz powinien przekazać uzależnionemu pacjentowi.