5 marca 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czy metoda Tomatisa jest użyteczna w łagodzeniu skutków autyzmu?

Terapia logopedyczna metodą Tomatisa polega na leczeniu problemów słuchowych, oddziałując na plastyczność połączeń nerwowych odpowiedzialnych za analizę dźwięków i nie tylko. Przyjrzyjmy się nieco bliżej metodzie Tomatisa i postaramy się wyjaśnić, w jaki sposób logopedyczna terapia przyczynia się do łagodzenia skutków autyzmu – wspomnimy o słuchaniu i słyszeniu, o tym, że można dobrze słyszeć, ale nie słuchać.

Na czym dokładniej polega metoda Tomatisa?

O metodzie Tomatisa w jasny sposób opowiedzieli nam specjaliści z Centrum Logopedyczno-Terapeutycznego w Kielcach. Dowiedzieliśmy się, że terapia przy użyciu metody Tomatisa najczęściej opiera się na trzech etapach. Pierwszym z nich jest odpowiednia diagnoza, to badanie uwagi słuchowej dziecka, które jest wykonywane z wykorzystaniem specjalnie skalibrowanego audiometru. W mowie specjalistów to diagnoza audiolaterometryczna, która pozwala określić zdolność dziecka do właściwego odbierania bodźców słuchowych. Musimy mieć pewność, że dziecko ma problem ze słuchaniem, a nie ze słyszeniem – metoda Tomatisa nie jest bowiem skierowana do osób niedosłyszących. To metoda skierowana do osób z konkretnymi zaburzeniami, przede wszystkim trudnościami z koncentracją i przyswajaniem wiedzy.

Po badaniach przechodzimy do fazy pasywnej i fazy aktywnej, przy czym terapeuta układa spersonalizowany program terapeutyczny po ocenie stanu pacjenta pod kątem psycho-fonologicznym. Faza pasywna to przede wszystkim seanse słuchowe na odpowiednim sprzęcie. Seanse aktywne, dobierane przez terapeutę, mają formę głośnego czytania i powtarzania.

Metoda Tomatisa a skutki autyzmu

O metodzie Tomatisa piszemy w naszym artykule w kontekście dzieci, choć dorośli również mogą z niej korzystać, ponieważ zmierzamy do łagodzenia skutków autyzmu. W sieci możemy znaleźć mnóstwo różnych publikacji, które bardzo dokładnie opisują autyzm dziecięcy. W każdej z tych publikacji z pewnością przeczytamy o zakłóceniach zdolności komunikowania uczuć, budowania relacji interpersonalnych, o widocznym wycofaniu dziecka, które nie jest jednak spowodowane nieśmiałością, jak czasem nam się wydaje. Dzieci autystyczne mają problemy ze słuchaniem – podkreślmy, ze słuchaniem, nie słyszeniem. Problemem zdrowotnym nie jest tu niewłaściwe funkcjonowanie narządów słuchu. Terapia z wykorzystaniem metody Tomatisa uczy dzieci słuchać, a to otwiera je na otoczenie, na czym właśnie nam zależy. Umiejętność słuchania jest dla dzieci naprawdę bardzo ważna.