mężczyzna z tejpami na ramieniu
18 grudnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czy kinesiotaping pomaga łagodzić napięcia mięśniowe?

Kinesiotaping nazywany jest przez specjalistów także dynamicznym plastrowaniem.  Jest on wykorzystywany głównie przez osoby aktywne sportowo oraz fizjoterapeutów. Głównym celem techniki jest leczenie dolegliwości związanych z mięśniami oraz stawami pacjentów. Wykorzystanie plastrowania pozwala między innymi na złagodzenie bólu mięśni, czy poprawę krążenia. Prawidłowe przyklejenie taśm umożliwia regulację napięcia mięśniowego.

Kinesiotaping — na czym polega technika plastrowania?

Kinesiotaping to jedna z nowoczesnych i nieinwazyjnych metod wykorzystywanych w fizjoterapii. Sprawdza się ona szczególnie przy leczeniu dysfunkcji mięśni oraz stawów pacjenta.

Proces plastrowania polega na oklejeniu wybranych części ciała specjalnie do tego celu przygotowanymi taśmami z bawełny, nazywanymi plastrami kinezjologicznymi. Działają one podobnie jak skóra człowieka. Dzięki temu można szybko i skutecznie zniwelować doskwierający ból, czy poprawić funkcjonowanie pacjenta w zakresie mięśniowo-powięziowym — wyjaśnia specjalista z firmy Fizjomix S.C.

Na części przylegającej do skóry taśma pokryta jest specjalną powłoką kleju o właściwościach hipoalergicznych. Ciepło sprawia, że możliwe jest jego utrzymanie się w wybranym miejscu bez ryzyka podrażnień. Produkt cechuje wysoka rozciągliwość, dlatego przy jego stosowaniu nie ma obaw o ograniczenie ruchów. Bardzo dużym udogodnieniem jest także jego odporność na działanie wody. Pozwala to bez przeszkód korzystać z prysznica, bez ryzyka odklejenia się plastra.

W jakich miejscach można naklejać plastry?

Kinesiotaping wykorzystywany jest przede wszystkim na tych partiach ciała, gdzie dochodzi do kontuzji, czy urazów powodujących bóle. Najczęściej plastry nakleja się między innymi:

  • w okolicy kolan,
  • na barkach,
  • przy łydkach,
  • wokół nadgarstków,
  • na kręgosłupie.

Odpowiednio zastosowane taśmy przyczyniają się do niwelowania bólu mięśniowego. Jest to rozwiązane niezwykle pomocne dla sportowców, ale nie tylko. Z tej metody korzysta coraz więcej osób borykających się z wszelkiego rodzaju dolegliwościami w zakresie układu ruchu. Właściwości naklejonego plastra utrzymują się maksymalnie przez tydzień. Zanikanie początkowego efektu można zaobserwować, kiedy końcówki zaczynają odklejać się od skóry.

Taśmy kinezjologiczne dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych. Najczęściej w odcieniu czarnym, niebieskim oraz różowym. Wiele osób, które decyduje się na ich użycie w widocznych miejscach, wybiera barwę cielistą. Jednak sam kolor nie ma większego znaczenia i żaden sposób nie przekłada się na ich właściwości.

Czy stosowanie kinesiotapingu jest bezpieczne?

Wykorzystanie taśm kinezjologicznych jest całkowicie bezpieczne, również dla osób, które mają wrażliwą skórę. Tejpy mogą być stosowane z wszelkimi innymi metodami, stanowiąc idealne uzupełnienie rehabilitacji, czy fizjoterapii. Często wykorzystywane są przy łagodzeniu objawów napięcia bólowego mięśni. Specjaliści zalecają ich stosowanie również w przypadku bólów menstruacyjnych.