leczenie ortodontyczne doroslych aparat gdynia
25 października 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czy dorośli mogą nosić ruchome aparaty na zęby?

Aparat ortodontyczny to najskuteczniejsze narzędzie służące do korekcji zgryzu. Wpływa nie tylko na stan zdrowotny zębów, ale też poprawia walory estetyczne uśmiechu. Wielu dorosłych decyduje się na leczenie aparatem ortodontycznym i zastanawia się, który z nich będzie najlepszy. Istnieje kilka rodzajów aparatów na zęby, które dzielą się na aparaty ruchome i aparaty stałe. Czy osoby dorosłe mogą nosić aparat ruchomy, czy jedynie aparat stały?

Ruchomy aparat na zęby – czyli jaki?

Aparat ruchomy, nazywany też zdejmowanym, składa się zazwyczaj z akrylowej płytki i klamer. Ortodonta przygotowuje go indywidualnie dla każdego pacjenta, dopasowując aparat do danej wady zgryzu i zaplanowanego trybu leczenia. Podczas wizyty lekarz reguluje płytkę zależnie od postępów leczenia, aby osiągnąć zamierzony skutek terapeutyczny. Tak przygotowany aparat ruchomy można w każdej chwili wyjąć z jamy ustnej. Zwykle zaleca się, aby pacjent zakładał aparat na noc i przez kilka godzin w ciągu dnia.

W przypadku tego typu aparatu czas trwania leczenia ortodontycznego to około 2 lata, a pierwsze efekty leczenia zauważalne są już po około 2 miesiącach. Aby uzyskać pożądany efekt, pacjent musi wykazać się dużą samodyscypliną i pamiętać, aby regularnie zakładać aparat i nosić go przez zaleconą ilość czasu. Zapominanie o włożeniu aparatu skutkuje cofnięciem zmian, które już udało się wypracować z jego pomocą.

Efekty noszenia ruchomego aparatu na zęby – czy sprawdzi się u osób dorosłych?

Ruchome aparaty ortodontyczne pozwalają na skorygowanie lub zahamowanie niewielkich wad zgryzu i odchyleń położenia zębów. Ich stosowanie jednak ma pewne ograniczenia. Nie dają one możliwości precyzyjnego ustawienia zębów, przesuwania ich czy obracania, a także uniemożliwiają przesuwanie więcej niż jednego zęba jednocześnie. Z tego powodu czas terapii może zostać wydłużony lub całkowite wyleczenie wady zgryzu może okazać się niemożliwe. Ponadto nie każdy rodzaj wady zgryzu może być wyleczony przy pomocy zdejmowanego aparatu na zęby.

-Ten typ aparatu zalecany przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat, którym nie wyrosły jeszcze wszystkie stałe zęby. Dzieje się tak dlatego, że aparat ruchomy jest najbardziej efektywny wtedy, gdy młody pacjent jeszcze rośnie i rozwija się, a u osób dorosłych okres wzrostu kości jest już zakończony. Już po 13 roku życia zaleca się noszenie stałych aparatów na zęby. Jakość i efekty leczenia u osób dorosłych przy użyciu aparatu ruchomego są dużo gorsze, niż w przypadku zastosowania aparatu stałego, ponieważ wyzwala on dużo mniejsze siły, a czas jego noszenia najczęściej ogranicza się jedynie do godzin nocnych

informuje ortodonta z gabinetu ortodontycznego dr Beaty Kaiser-Ziorkiewicz w Gdyni.

Stały aparat ortodontyczny też ma swoje zalety

Aparat tego typu składa się z zamków ortodontycznych, łuków i ligatur oraz, jak sama nazwa wskazuje, zakładany jest na stałe za pomocą specjalnego kleju. Stały aparat na zęby charakteryzuje się dużo większą skutecznością niż aparat ruchomy. Ograniczenia wynikające z noszenia zdejmowanego aparatu w tym przypadku nie mają racji bytu, więc można nim wyleczyć niemal każdą wadę zgryzu. Czas trwania terapii jest podobny do terapii aparatem zdejmowanym, czyli około 2 lata. Po zdjęciu aparatu ortodonta może zalecić jeszcze noszenie aparatu ruchomego, aby utrwalić efekty leczenia.

Wygląd stałych aparatów na zęby niektórych dorosłych może zniechęcać, stąd ich zainteresowanie aparatem ruchomym. Obecnie można zdecydować się także na aparat stały kosmetyczny, gwarantujący dyskretniejsze leczenie. Zamiast metalowych zamków, możemy wybrać np. zamki ceramiczne o mlecznym zabarwieniu lub szafirowe (kryształowe), które są przezroczyste i wyglądem przypominają szkło. Aparat kosmetyczny, choć z wyglądu wydaje się delikatniejszy, jest równie skuteczny co tradycyjny aparat stały.