dieta ketogeniczna keto konsultacje dietetyczne programy zywieniowe
14 listopada 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czy dieta ketogeniczna jest bardzo restrykcyjna?

Istnieje bardzo wiele metod na zgubienie nadprogramowych kilogramów. Jedną z najbardziej skutecznych jest zastosowanie diety wraz z odpowiednio przygotowanym zestawem ćwiczeń fizycznych. Każda osoba pragnąca zmian w swoim życiu powinna wybrać dietę odpowiednią do oczekiwanych efektów oraz możliwości jej przygotowywania. Coraz częściej w Internecie można znaleźć informacje o diecie ketogenicznej. Czym się charakteryzuje oraz czy jest bardzo wymagająca?

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to sposób odżywiania się polegający na zwiększonej podaży tłuszczów oraz ograniczeniu spożywania węglowodanów. W rozkładzie procentowym wychodzi na to, że powinniśmy jeść 60 – 90% tłuszczy, a resztę stanowi białko i węglowodany. Przez tak małą ilość cukrów organizm jako źródło energii zaczyna wykorzystywać tłuszcze, więc dochodzi do ich rozpadu.

Stosowanie diety ketogenicznej prowadzi do stanu ketozy. Czym się on charakteryzuje? W organizmie dochodzi do obniżenia i ustabilizowania poziomu insuliny i glukozy we krwi, przy jednoczesnym wzroście stężenia ciał ketonowych powyżej 0,5 mmol/l. Powstają one w wątrobie na skutek rozpadu tłuszczu ze spożywanych posiłków i stanowią dla organizmu źródło energii. W stanie ketozy mózg nie pobiera energii z glukozy, lecz z ciał ketonowych. Są one silnym źródłem energii dla tego narządu. Obecnie trwają badania nad zastosowaniem ketonów w leczeniu chorób mózgu, w stanach utraty pamięci, czy we wstrząsach.

Dieta ketogeniczna ma prozdrowotny wpływ na osoby zmagające się z różnymi chorobami. Jest głównie zalecana dla chorych na padaczkę, a szczególnie dzieciom, które chorują na padaczkę lekooporną.  Zostały przeprowadzone badania, które dowiodły, że dzieci będące na diecie ketogenicznej miały rzadziej napady i lepiej spały. Innymi wskazaniami zdrowotnymi do przejścia na ten rodzaj odżywiania jest zespół Retta, zespół Doose, zespół Draveta lub stwardnienie guzowate.

Co można jeść, a czego należy unikać na diecie ketogenicznej?

Każda dieta ma ściśle określone zasady, którymi trzeba się kierować. Na diecie ketogenicznej powinniśmy jeść przede wszystkim produkty bogate w tłuszcze, takie jak dobrej jakości mięso. Mamy do wyboru drób, wołowinę, dziczyznę, wieprzowinę lub jagnięcinę. Oprócz tego możemy jeść owoce morza oraz ryby, na przykład makrele, sardynki czy łososia.

Kolejnymi produktami, które należy włączyć do diety, są jajka oraz naturalnego pochodzenia tłuszcze, czyli masło, oliwa z oliwek lub olej kokosowy. Oprócz tego ważne są warzywa takie jak szpinak, brokuły, jarmuż, szparagi, bakłażan, cukinia, sałata i awokado. Kolejną istotną sprawą jest nawodnienie. Na diecie ketogenicznej powinniśmy pić wodę niegazowaną, herbatę czarną lub zieloną (bez cukru), mleko kokosowe lub migdałowe. Na przekąskę dozwolone są orzechy.

Ustalając dietę, musimy wiedzieć też, czego nie możemy jeść. Do tej grupy należą głównie cukry. Nie wolno jeść słodyczy ani ziaren, na przykład ryżu, kukurydzy, makaronów, ani płatków śniadaniowych. Oprócz tego nie powinniśmy spożywać skrobi oraz owoców takich jak banan, winogron, ananas, pomarańcza i arbuz. Dodatkowo nie możemy pić napoi gazowanych oraz soków słodzonych. Co ważne, nie powinniśmy wybierać też produktów light, ponieważ mają one obniżoną ilość tłuszczy.

Jak przygotować się do przejścia na dietę ketogeniczną?

W każdej diecie bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednie nawodnienie. Organizm powinien otrzymywać 0,3L na każde 10 kg wagi ciała. Jest to minimum, jakie powinniśmy wypić, aby nasze ciało funkcjonowało prawidłowo. Woda powinna mieć też właściwą ilość minerałów.

Jak mówi ekspert ze strony internetowej strategiazdrowia.com:

-Dieta ketogeniczna jest szczególnym rodzajem odżywiania, który wymaga wysokiej podaży tłuszczów. Musimy wtedy ograniczyć węglowodany. Ten rodzaj diety jest wymagający, dlatego przed wprowadzeniem jej do codziennego żywienia należy udać się do dietetyka, który dokładnie opowie, na czym polega dieta ketogeniczna.

Dieta ketogeniczna powinna być prawidłowo zbilansowana, a samodzielne stworzenie jadłospisu jest bardzo trudne. Warto udać się na konsultację dietetyczną, na której jest ustalany odpowiedni plan żywieniowy na podstawie potrzeb organizmu. Dodatkowo może wskazać suplementy, które powinniśmy zażywać, będąc na diecie. Dieta ketogeniczna coraz częściej zalecana jest również w chorobach nowotworowych. Niektóre badania podkreślają potencjalne korzyści zarówno w prewencji, jak i redukcji rozwoju niektórych rodzajów raka.