depilacja woskiem
1 czerwca 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czy depilacja woskiem jest bolesna?

Usuwanie owłosienia za pomocą wosku jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na gładką skórę nawet do pięciu tygodni po zabiegu. Sama depilacja nie należy z pewnością do najprzyjemniejszych zabiegów, aczkolwiek efekty wynagradzają dyskomfort, z którym trzeba zmierzyć się w trakcie usuwania włosków. Jak przygotować się do zabiegu? Czy depilacja boli? W jaki sposób pielęgnować wydepilowane partie ciała?

Na czym polega depilacja woskiem?

Depilacja woskiem to jeden z zabiegów estetycznych, który, obok pielęgnacji dłoni i stóp, makijażu permanentnego, stylizacji rzęs oraz oczyszczania twarzy, najczęściej wykonuje się w salonie kosmetycznym. Depilacja z użyciem wosku polega na mechanicznym usuwaniu niechcianego owłosienia: najczęściej z pach, nóg, łydek, wąsika, i okolic bikini. Do zabiegu wykorzystuje się specjalnie przygotowany wosk, który ma za zadanie przykleić się do włosa i wyrwać go wraz z cebulką. To sposób na gładką skórę do nawet pięciu tygodni po zabiegu.

Jak odbywa się zabieg?

Płynny, rozgrzany wosk nakładany jest przez kosmetyczkę zgodnie z kierunkiem wyrastania włosów, po czym przykleja się do niego pasek materiału. W momencie, gdy wosk zastygnie, napina się skórę i szybko usuwa się materiał (w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa). Owłosienie usuwane systematycznie, staje się cieńsze i rzadsze. Co istotne – depilacja woskiem działa jak peeling, usuwając wierzchnią warstwę martwego naskórka, przez co potęguje efekt gładkości.

Jednym z salonów kosmetycznych, w którym można poddać się profesjonalnemu zabiegowi depilacji woskiem jest Studio Kosmetyki Profesjonalnej Ewa Chalecka w Baninie.

Jak przygotować się do zabiegu?

By cieszyć się pełnią zalet wynikających z depilacji woskiem warto odpowiednio przygotować się do zabiegu. O czym warto pamiętać?

  • Usuwanie owłosienia woskiem przynosi oczekiwane efekty wówczas, gdy włoski mają nie mniej, niż ok. 5 mm.
  • Na dwa dni przed planowanym usuwaniem owłosienia, warto wstrzymać się z korzystaniem z wszelkich balsamów, oliwek i kremów, które mogą sprawić, że wosk nie będzie należycie przylegał do włosów, co znacznie wpłynie na skuteczność depilacji.
  • Dwa dni przed procedurą warto wykonać peeling gruboziarnisty, który, usuwając warstwę martwego naskórka, dodatkowo odsłoni włoski.
  • W obszarach, które będą poddane depilacji, skóra powinna być w pełni zdrowa – przed zabiegiem należy więc wyleczyć wszelkie zadrapania, wypryski, wysypki oraz rany.

Depilacja woskiem – nie taki diabeł straszny!

Nie oszukujmy się – depilacja woskiem nie jest przyjemnym doznaniem, każda jednak odczuwa go na tyle, na ile pozwala jej próg bólu. Trudno nie zgodzić się również ze stwierdzeniem, że piękno wymaga poświęceń, więc co do tego, że warto poddawać się regularnej depilacji, nie ma wątpliwości.

Pocieszeniem może być fakt, że każda kolejna depilacja woskiem jest nieco mniej odczuwalna – cebulki włosowe stają się bowiem słabsze, miększe i cieńsze z każdym zabiegiem. Ponadto – regularna depilacja woskiem osłabia włoski na tyle, że zabieg można wykonywać znacznie rzadziej, niż na początku.

Jak dbać o skórę po depilacji woskiem?

Pierwszy etap pielęgnacji skóry po zabiegu depilacji woskiem odbywa się już w salonie kosmetycznym – na skórę nakładane są kosmetyki chłodzące, mające na celu złagodzenie zaczerwienienia. O odpowiednie nawilżenie skóry warto jednak zadbać również w domowym zaciszu: świetnie sprawdzą się kosmetyki zawierające łagodzący panthenol, aloes czy wyciąg z rumianku. Po kilku dniach od zabiegu warto zacząć stosować peelingi, które zapobiegną wrastaniu cieńszych włosków w skórę.

Przez parę dni po depilacji warto unikać słonej wody, która mogłaby dodatkowo podrażnić delikatną po zabiegu, skórę. Po usuwaniu włosków z pach warto natomiast zrobić kilkudniową przerwę od stosowania antyperspirantów, zawierających w swym składzie alkohol.