Choroby kręgosłupa
3 marca 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czy choroby kręgosłupa to problem cywilizacyjny?

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, choroby kręgosłupa zostają diagnozowane u coraz to młodszych pacjentów. Rośnie również liczba osób cierpiących na te schorzenia. Bóle pleców to także jedne z najczęstszych uciążliwości i problemów wśród ludzi pracujących czy uczących się przy komputerze. Czy można zatem uznać to za problem cywilizacyjny i dlaczego? Odpowiedzi na te pytania znajdują się tuż poniżej, w artykule.

 

Coraz częściej można usłyszeć w telewizji, radiu lub przeczytać w Internecie o prawidłowej postawie i ćwiczeniach. Kręgosłup i odpowiednie dbanie o niego jest tematem wszechobecnym. Jednak mimo to, większość osób lekceważy ostrzeżenia lekarzy i fizjoterapeutów, nie stosując się do zalecanych praktyk. W obecnych czasach wyjątkowo łatwo zapomnieć o codziennej dawce ruchu i aktywnościach odciążających kręgosłup. Praca, szkoła, uczelnia w trybie siedzącym, przy komputerze utrudniają z pewnością zachowanie zdrowych dla ciała nawyków. Warto nadmienić, że także zawody wymagające podnoszenia, przenoszenia ciężkich przedmiotów lub wielogodzinnego stania, często przyczyniają się do chorób kręgosłupa. Są oczywiście i przypadki, gdzie dolegliwości z nim związane, mają zupełnie inne podłoże, niezależne od stylu życia – należą one jednak do mniejszości. Jakie powody zatem stoją za najczęstszymi chorobami kręgosłupa?

 

Wady postawy a tryb życia

Jedną z najczęstszych przyczyn bóli i problemów związanych z kręgosłupem są bez wątpienia wady postawy. Skolioza, patologiczna lordoza czy patologiczna kifoza mogą być następstwem licznych chorób, jednak bardzo często są skutkiem złych nawyków i braku aktywności fizycznej. Nierównomierne rozkładanie ciężaru na ciele (czyli np. zawieszanie toreb na jednym ramieniu) lub garbienie się, przyczyniają się do ich tworzenia. Zaniedbania mogą nastąpić już w wieku dziecięcym i rzutować na przyszłe samopoczucie, jak i długotrwałe leczenie ich skutków.

 

Jak się okazuje, również niewłaściwe przyzwyczajenia podczas siedzenia oraz stres mają wyjątkowo silny wpływ na poczucie dyskomfortu i schorzenia kręgosłupa. Poza częstym krzywieniem ciała na krześle lub nazbyt wyprostowanej sylwetce, zapomina się o krótkich przerwach na ruch. To bardzo ważne, aby co pewien czas odejść od komputera, pochodzić lub, jeśli to możliwe, wykonać kilka drobnych ćwiczeń. W ten prosty sposób nie tylko zapewnia się odciążenie dla kręgosłupa, ale także redukuje stres i dba o inne części ciała jak np. oczy. Warto także pamiętać, że zbyt rzadkie podejmowanie aktywności w połączeniu z częstym spoczynkiem na krześle, są przyczyną chorób związanych z niewystarczająco dużą pracą mięśni.

 

Obciążenie dla kręgosłupa

Kolejnym przykładem mogącym potwierdzić cywilizacyjne przyczyny schorzeń kręgosłupa jest wpływ, jaki ma na nie otyłość. Jak wiadomo, nadwaga sama w sobie jest chorobą stosunkowo powszechną w XXI wieku. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej stanowi niezwykle duże obciążenie dla kręgosłupa i może skutkować niebezpiecznymi dla zdrowia modyfikacjami w jego strukturze. Jest również jedną z najczęstszych przyczyn choroby zwyrodnieniowej stawów. Poza odpowiednią dietą ważny jest też tryb życia. Także i w tym przypadku, można podkreślić znaczenie ruchu, na które powinno się przeznaczać nie mniej niż co najmniej 60 minut w ciągu dnia.

 

Niezwykle popularną chorobą wśród osób zmagających się z otyłością, a także tych pracujących fizycznie jest dyskopatia. U tej drugiej grupy przyczyną jest przede wszystkim nadmierne obciążenie kręgosłupa podczas podnoszenia i przenoszenia ciężkich przedmiotów. Wykonując tego typu czynności, musimy pamiętać o normach dźwigania rzeczy w pracy. Warto też skorzystać z urządzeń przeznaczonych do ich transportu, nawet na niewielkich odległościach. Sama pozycja podczas schylania się po nie, jest także bardzo istotna dla naszego kręgosłupa – wyjaśnia specjalista z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej KOLMED s.c. ze Świdnicy.

 

Problemy z kręgosłupem powodować mogą także inne choroby, niekoniecznie związane bezpośrednio ze stylem życia i brakiem ruchu. Mogą to być np. nowotwory, osteoporoza czy po prostu naturalny proces starzenia się organizmu. Jednak w dużej większości odpowiadają za nie problemy cywilizacyjne. Dlatego zauważając już pierwsze oznaki świadczące o schorzeniach kręgosłupa należy reagować. Chcąc dbać należycie o kręgosłup, najlepiej udać się do doświadczonego w tej dziedzinie specjalisty, który pomoże w wyrobieniu odpowiednich nawyków, a także wykonywaniu niezbędnych ćwiczeń.