Leczenie objawowe choroba parkinsona
10 października 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czy choroba Parkinsona jest uleczalna?

Choroba Parkinsona to ciężka i postępująca dolegliwość spowodowana zmianami zwyrodnieniowymi w komórkach nerwowych. Najczęściej dotyka osób w podeszłym wieku i z biegiem lat potrafi całkowicie wyłączyć pacjenta z normalnego funkcjonowania. Dla wielu ludzi diagnoza kojarzy się z wyrokiem. Ale czy faktycznie trzeba całkowicie rezygnować ze swojego życia?

W jaki sposób rozwija się choroba Parkinsona?

Bezpośrednią przyczyną choroby Parkinsona jest obumieranie komórek nerwowych w mózgu, a konkretnie chodzi o neurony odpowiadające za produkcję dopaminy. Zbyt mała ilość tego neurotransmitera wywołuje opisywane dolegliwości.

Początkowe objawy schorzenia w ogóle nie wskazują na chorobę Parkinsona. Z czasem jednak mogą pojawiać się drgawki spoczynkowe. Zaburzona zostaje koordynacja ruchowa.
W zaawansowanej postaci chorzy mają trudności z wykonywaniem najprostszych codziennych czynności.

Kiedy warto reagować? Jakie symptomy zwiastują Parkinsona?

Wielu pacjentów przegapia moment, w którym trzeba zgłosić się do lekarza neurologa. Do mało kojarzących się z Parkinsonem symptomów należą:

  • zaburzenia snu,
  • załamanie nerwowe lub depresja,
  • ogólne osłabienie,
  • utrata węchu.

Nawet jeśli nie uważasz, że masz do czynienia z początkami choroby Parkinsona, warto monitorować objawy. Jeśli zauważy się u siebie lub u bliskiej osoby takie oznaki, warto rozważyć konsultację, na przykład w gabinecie dra Mateusza Gutkowskiego w Chojnicach.

Z kolei objawy typowe to:

  • drżenie kończyn,
  • spowolnienie ruchowe,
  • sztywność mięśni,
  • niestabilność postawy.

Leczenie objawowe – metoda na obecne czasy

Niestety na ten moment nie opracowano skutecznej metody leczenia Parkinsona. Zgodnie ze stanem dzisiejszej wiedzy medycznej choroba Parkinsona jest schorzeniem nieuleczalnym. Nie da się także znacząco spowolnić jej rozwoju. Naukowcy wciąż jednak opracowują potencjalne leki i terapie, które miałyby zredukować przykre dolegliwości.

Obecnie najlepszym sposobem na ulżenie w chorobie jest zastosowanie terapii objawowej Parkinsona. Jej celem jest łagodzenie niedowładu, usprawnienie poruszania się i mówienia oraz – mówiąc ogólnie – pozwolenie pacjentowi funkcjonować w miarę normalnie.

O tego typu terapie warto pytać w gabinetach specjalizujących się w chorobach o podłożu neurologicznym. W takich miejscach działają doświadczeni specjaliści, którzy nieraz musieli mierzyć się w swojej pracy z chorobą Parkinsona.