aparat ortodontyczny
7 stycznia 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czy aparat ortodontyczny niszczy zęby?

Proste zęby to gwarancja czarującego i zdrowego uśmiechu. Zastosowanie aparatu ortodontycznego pozwala doprowadzić zgryz do stanu, który gwarantuje nie tylko proste zęby, ale także ułatwia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Aparat ortodontyczny nie jest przykrą koniecznością, coraz częściej bowiem uważa się go za modny dodatek, a to głównie dzięki możliwości dobrania gumek do aparatu o różnych kolorach – modne są również te srebrne lub przezroczyste. Jeśli zostanie on prawidłowo umieszczony w jamie ustnej nie musimy obawiać się, że uszkodzi dziąsła czy zęby.

Wbrew częstym wątpliwościom przyszłych użytkowników aparatu, ewentualne ryzyko powoduje głównie niewystarczająca higiena jamy ustnej, której utrzymanie leży w gestii pacjenta – informuje dr n. med. Beata Kaiser-Ziorkiewicz. Czego możemy się spodziewać, jeśli warunku tego nie uda nam się spełnić? Bardzo częstym problemem, który pojawia się w takich przypadkach są odwapnienia w postaci białych plam, zlokalizowanych wokół zamków aparatu oraz u podstawy zęba – w miejscu jego zetknięcia się z dziąsłem. Jak więc powinniśmy zadbać o jamę ustną, jeśli mamy założony aparat stały, a zależy nam nie tylko na prostych, ale także zdrowych zębach bez próchnicy czy przebarwień? Poniżej przedstawiamy Wam kilka rad, które dadzą odpowiedź na nurtujące Was pytania.

Prawidłowa higiena jamy ustnej

Wszyscy, którzy noszą aparat ortodontyczny stały muszą pamiętać o szczególnej higienie jamy ustnej. Wbrew pozorom zaniedbania w tej kwestii nie prowadzą jedynie do wystąpienia próchnicy, a przyczyniają się również do powstania chorób dziąseł. Warto również dodać, że należy starannie czyścić zęby jeszcze przed planowanym założeniem aparatu – w przypadku, gdy zęby lub dziąsła pacjenta są w niezadowalającym stanie ortodonta prawdopodobnie odmówi leczenia. Kolejność jest bowiem jasna – prostujemy jedynie zdrowe zęby.

Dobre nawyki warto wykształcić zawczasu, zwłaszcza, że higiena po założeniu aparatu będzie trudna do utrzymania, dlatego też odpowiednią szczoteczkę należy mieć zawsze przy sobie, myć zęby będziemy bowiem w miejscach, o których dotychczas nam się nie śniło – nie tylko w domu, ale także w szkolnej czy biurowej toalecie lub zaraz po wizycie w restauracji. Nawet najmniejsza przekąska wymaga dokładnego szczotkowania – niezależnie od objętości posiłku. Dlaczego tak się dzieje? Między wieloma małymi elementami aparatu zostają resztki jedzenia, które ciężko usunąć. Jeśli więc pozwolimy im zalegać, próchnica rozwinie się w zastraszającym tempie, a zagrożone chorobami będą również dziąsła. W przypadku gdy stan chorobowy będzie poważny, leczenie ortodontyczne zostanie przerwane na czas kuracji stomatologicznej i to niezależnie od tego, czy nasze zęby są już proste czy do zakładanego efektu brakuje jeszcze sporo. Co jeszcze może nam się przydać? Z pewnością powinniśmy pamiętać o odpowiednim doborze kosmetyków – dodaje dr n. med. Beata Kaiser-Ziorkiewicz. Aby leczenie było skuteczne, najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie się wytycznych, które zalecił nam lekarz. Na koniec przypominamy także o dokładnym płukaniu jamy ustnej oraz stosowaniu nici dentystycznej.