badania krwi
1 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Co zaliczamy do podstawowych badań krwi?

Badanie krwi ma na celu wykrycie wszelkich niepokojących niedoborów i chorób, często niedających żadnych dodatkowych objawów. Z tego powodu należy przeprowadzać je regularnie. Niektóre parametry można sprawdzić poprzez skorzystanie z podstawowej morfologii. Co dokładnie wchodzi w jej zakres? Kiedy warto wykonać takie badania j jakie zjawiska można dzięki niemu wykryć?

Morfologia, czyli podstawowe badanie krwi 

Morfologia pozwala na sprawdzenie liczby czerwonych i białych krwinek, płytek krwi, hemoglobiny w erytrocytach oraz ich objętości. Takie parametry mogą być wskazaniem do wykonania pogłębionych badań. Wówczas sprawdza się zawartość konkretnych pierwiastków i witamin. Na tej podstawie można zalecić suplementację.

Niewłaściwe wskazania dotyczące liczby krwinek lub zawartej w nich hemoglobiny mogą być również informacją o niedawno przebytej infekcji, przewlekłej chorobie czy  zakażeniu. Takie badanie, choć proste, daje szczegółowy obraz stanu zdrowia danego pacjenta. Z tego powodu warto decydować się na nie co najmniej raz w roku. Morfologię wykonasz m.in. w Centrum Medycznym Bemowo w Warszawie.

Dodatkowe badania krwi – glukoza i cholesterol

Badając krew, warto również sprawdzić zawartość glukozy. Taką kontrolę wykonuje się rano, na czczo. Znaczenie ma też poziom trójglicerydów i cholesterolu. Jeśli lekarz wystawi odpowiednie skierowanie, istnieje także możliwość sprawdzenia poziomu konkretnych minerałów. Wszystko zależy od ewentualnych dolegliwości pacjenta.

Jednym z podstawowych badań jest także OB, czyli odczyn Biernackiego. Określa on szybkość opadania krwinek czerwonych. Przydaje się wtedy, gdy podejrzewa się stany zapalne lub choroby tkanki łącznej. Może świadczyć również o problemach z danymi narządami.

Jak przygotować się do badania krwi? 

Badanie krwi może przekazywać odpowiednie informacje tylko w sytuacji, gdy zostanie przeprowadzone w odpowiedni sposób. Z tego powodu przed udaniem się do lekarza nie należy spożywać alkoholu przez co najmniej 48 godzin, uprawiać sportu oraz modyfikować diety. Niektóre badania trzeba przeprowadzić na czczo, czyli przed pierwszym posiłkiem danego dnia. W innym przypadku wskazania morfologii mogą być zaburzone, co sprawia, że staje się ona zupełnie nieskuteczna.

Każde badanie może wymagać przygotowania się w nieco inny sposób. Z tego powodu warto dopytać się o szczegóły odpowiednio wcześnie, by wyniki przeprowadzonej kontroli były jak najbardziej wiarygodne.