dłonie osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów
21 kwietnia 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Co zaliczamy do chorób autoimmunologicznych?

Choroby autoimmunologiczne to schorzenia, z którymi zmaga się coraz więcej osób w różnym wieku. Pojawiają się one w momencie, kiedy własny układ immunologiczny uznaje swoje komórki za obce, a tym samym próbuje je zwalczać. Niestety do tej pory nie są znane przyczyny wielu chorób autoimmunologicznych. Jakie wyróżniamy ich rodzaje i jak wygląda leczenie schorzeń autoimmunologicznych? Wyjaśniamy.

Jakie są rodzaje chorób autoimmunologicznych?

Choroby autoimmunologiczne w zależności od ich rodzaju mogą obejmować zarówno jeden narząd, jak i mogą przyjmować formę chorób układowych, w przypadku których reakcja obronna organizmu skierowana jest wobec całego układu. Do najczęstszych schorzeń autoimmunologicznych zalicza się natomiast m.in. reumatoidalne zapalenia stawów oraz łuszczycowe zapalenia stawów, które może zajmować jedną partię ciała, jak i obejmować kilka stawów.

Tego typu choroby to również toczeń rumieniowaty układowy, który najczęściej uszkadza skórę, stawy, nerki, płuca, naczynia krwionośne, serce oraz układ nerwowy. Jak wiele innych schorzeń autoimmunologicznych charakteryzuje się okresami poprawy oraz remisji choroby. Kolejną chorobą jest z kolei twardzina układowa, czyli schorzenie skóry i tkanki powodujące włóknienie skóry oraz narządów wewnętrznych, które z czasem postępuje.

Do chorób autoimmunologicznych zaliczany jest także zespół Sjogrena, który cechuje się zapaleniem i uszkodzeniem gruczołów wydzielania zewnętrznego. Niektóre symptomy choroby Sjogrena to między innymi suchość oczu, suchość w ustach, suchy kaszel, sucha skóra, przemęczenie, bóle języka.

Leczenie chorób autoimmunologicznych a badania kliniczne

Terapia schorzeń autoimmunologicznych jest niestety bardzo skomplikowana, ponieważ za chorobę odpowiada naturalna reakcja immunologiczna. Leczenie zależne będzie też od rodzaju schorzenia, niemniej jednak zazwyczaj stosowane jest leczenie objawowe w postaci leków immunosupresyjnych. Ich celem jest zmniejszenie lub zahamowanie nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego.

Obiecujące w terapii chorób autoimmunologicznych są jednak badania kliniczne prowadzone w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Mak-Med, które umożliwiają opracowanie skutecznych leków w walce z chorobami w zakresie reumatologii i dziedzin pokrewnych. Pacjent, który zakwalifikuje się do badań klinicznych, dostaje dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia, a co więcej przez cały czas trwania terapii ma on zapewnione specjalistyczne porady oraz wsparcie ze strony doświadczonych lekarzy.