Balkoniki rehabilitacyjne – podstawowe informacje
5 października 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Co warto wiedzieć o balkonikach rehabilitacyjnych przed ich zakupem?

Balkonik rehabilitacyjny kojarzy się głównie z osobami starszymi. Przydaje się on jednak nie tylko seniorom, ale także osobom z niepełnosprawnościami. Przede wszystkim umożliwia on użytkownikom samodzielne poruszanie się, bez stosowania wózka inwalidzkiego. Dzięki niemu można swobodnie wykonywać codzienne czynności, a także być niezależnym. Co jeszcze warto wiedzieć o balkonikach rehabilitacyjnych?

 

Balkoniki rehabilitacyjne – podstawowe informacje

 

Balkoniki rehabilitacyjne nie tylko umożliwiają samodzielne poruszanie się o własnych nogach, ale także stanowią motywację do podejmowania wysiłku. Sprawiają, że mięśnie poddawane są stałej aktywności, co jest kluczowe w przypadku osób, które przeżyły urazy w wyniku wypadku lub innego nieszczęśliwego zdarzenia. Należy pamiętać, że balkoniki rehabilitacyjne sprawdzają się głównie na płaskim podłożu. Wchodzenie przy jego pomocy po schodach może okazać się problematyczne (w tym przypadku lepiej zainwestować w schodołazy).

 

Można wyróżnić trzy rodzaje balkoników rehabilitacyjnych, które odpowiadają na konkretne zapotrzebowania użytkowników, a także stopnia ich niepełnosprawności. Są to:

  • balkoniki na kółkach,
  • balkoniki dwufunkcyjne (krocząco-stateczne),
  • balkoniki trójfunkcyjne.

 

Jak wybrać odpowiedni balkonik rehabilitacyjny?

 

Wybór balkoniku rehabilitacyjnego, jak już wyżej wspomniano, zależny jest od stopnia sprawności danego użytkownika, ale również od jego zapotrzebowań. Seniorom poleca się w szczególności balkoniki stateczne, czyli podstawowe wersje chodzików. Pomagają one utrzymać stabilną postawę, zapobiegając tym samym upadkowi. Znacząco różnią się one od wersji z kółkami, ponieważ wymagają większego wysiłku, jak i aktywizacji mięśni.

 

Osoby, które mają większy problem z poruszaniem się, powinny skorzystać z balkoniku dwufunkcyjnego. Posiadają one specjalne nakładki, które ułatwiają ruch. Dla tych, którzy są w trakcie rehabilitacji i muszą oszczędzać mięśnie, przy okazji zażywając odrobinę zdrowotnej aktywności, polecane są balkoniki z kółkami. Nie powinny się na nie natomiast decydować osoby, które mają problem z zachowaniem równowagi. Sklep ze sprzętem medycznym i rehabilitacyjnym rehamedi-sklep.pl oferuje wszystkie wymienione balkoniki rehabilitacyjne wysokiej jakości i w przystępnych cenach.

 

Każdy senior czy osoba po wypadku powinna rozważyć zakup balkoniku rehabilitacyjnego. Nie jest to kosztowny sprzęt, a naprawdę może pomóc w odzyskaniu sprawności.