3 września 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Co to jest zespół cieśni kanału nadgarstka?

Długie godziny przed komputerem. Wprowadzanie danych, uzupełnianie formularzy. Stukanie w klawiaturę i klikanie przyciskiem myszy. Znasz to? Do tej pory być może doskwierał Ci lekki ból kręgosłupa, ale to niedziwne przy siedzącej pracy po 8 godzin dziennie. Od niedawna czujesz doskwierający ból nadgarstków. Ból na tyle dotkliwy, że nie tylko uniemożliwia pracę, a nawet budzi w nocy. Może to być zespół cieśni nadgarstka.

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół kanału cieśni nadgarstka jest chorobą wywołaną przerostem więzadła poprzecznego nadgarstka, inaczej troczka zginaczy,  znajdującego się wewnątrz zginaczy nadgarstka. Przerośnięty uciska na nerw pośrodkowy, powodując obrzęk i stan zapalny – informuje specjalista z Naszej Kliniki w Ożarowie Mazowieckim.

Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie o poważnych konsekwencjach dla codziennego funkcjonowania. Objawia się nie tylko bólem, ale mrowieniem w okolicy dłoni i nadgarstków. W zaawansowanym stadium może powodować niemoc utrzymania przedmiotów w dłoni, upośledza wykonywanie prostych dotychczas czynności. Pisanie staje się niezgrabne, o ile w ogóle jest możliwe. Może pogorszyć czucie w dłoniach, stąd utrata możliwości utrzymania niektórych przedmiotów w dłoni. Czym jest spowodowany zespół cieśni nadgarstka? Najczęściej ma związek z długotrwale wykonywaną pracą przy komputerze. Powoduje je niewłaściwe ułożenie dłoni na klawiaturze i myszy. Nadgarstki powinny mieć podparcie, aby się nie nadwyrężały. Wiele osób jednak pisze i klika, trzymając dłonie nad klawiaturą, a to może doprowadzić do zespołu cieśni nadgarstka. Ten często pojawia się w takim towarzystwie jak: cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, niewydolność nerek, a także u alkoholików i osób otyłych.

Diagnoza i leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Diagnoza zespołu cieśni nadgarstka nie jest prosta i wymaga specjalistycznych badań. Jednymi z nich są badanie USG i EMG, które pozwalają zobaczyć, czy w kanale nadgarstka występuje przerost troczka, który może uciskać nerwy. Ważne, abyś nie lekceważył objawów i w miarę szybko udał się do specjalisty. Leczenie zespołu cieśni nadgarstka różni się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym etapem kuracji jest fizykoterapia i noszenie opasek uciskowych, który pomaga zmniejszyć obrzęk i stan zapalny. Zmiany w tkankach mogą być jednak na tyle zaawansowane, że trzeba je usunąć chirurgicznie. Zabieg nazywa się operacją dekompresji nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Operacja uwalnia uciskany nerw, dzięki przecięciu przerośniętego wiązadła. Zabieg jest nieskomplikowany, faktyczny pobyt w klinice może nie przekroczyć kilku godzin. Dokładnie tak – zaledwie kilka godzin wystarczy do odzyskania pełnej sprawności, bo na taką możesz liczyć, jeśli się na niego zdecydujesz. Pamiętaj, że zabieg w warunkach ambulatoryjnych to coś, co oferują tylko najlepsze kliniki, warto takiej poszukać, inaczej będziesz musiał przeznaczyć na niego więcej czasu.