lekarz kontrolujący oko pacjentki
11 maja 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Co to jest symblepharon ring?

Nowoczesna okulistyka dynamicznie się rozwija, dzięki czemu pacjenci mogą otrzymać profesjonalną pomoc w wielu różnych schorzeniach. Postępujące urazy, oparzenia lub choroby oka przebiegające z powstaniem blizn i zrostów, np. pemfigoid oczny niosą za sobą stworzenia zrostów między gałką oczną ograniczającą jej ruchomość lub powodujących deformację powiek. W takich sytuacjach należy reagować bez zwłoki. Pomocny w tym przypadku okazuje się Symblepharon ring.

Zagrożenia wynikające z bliznowaciejącego zapalenia spojówek

Bliznowaciejące zapalenie spojówek jest jednostką chorobową, którą stosunkowo rzadko spotyka się w codziennej praktyce okulisty. Polega ono na zaburzeniach o różnej przyczynie, które charakteryzują bliznowacenia oraz włóknienia spojówek. Wówczas spojówka powieki może przyrastać częściowo, a nawet całkowicie do gałki ocznej. Stan, w którym zachodzi bliznowacenie oraz utworzenie łącznotkankowych zrostów nazywa się Symblepharon, stąd nazwa pierścienia – Symblepharon ring – pierścień zapobiegający powstaniu symblepharonu.

Nieleczone bliznowaciejące zapalenie spojówek stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, ponieważ powoduje szereg powikłań oraz prowadzi do utraty wzroku, a nawet do śmierci. Ten stan może być wadą wrodzoną bądź cechą nabytą, będącą wynikiem niektórych chorób immunologicznych, infekcyjnych, po urazach, radioterapii, po oprzeniach chemicznych, termicznych czy związanych z procesami rozrostowymi. Zdarza się również, że pojawienie się bliznowaciejących zrostów oka oraz powieki jest powodowane przez różnego rodzaju antybiotyki bądź aplikowane miejscowo leki, w tym powszechnie stosowane w okulistyce, np. pilokarpina, adrenalina czy leki podawane ogólnie.

Czym jest Symblepharon ring i co warto wiedzieć o leczeniu tą metodą?

Symblepharon ring to niewielki pierścień z biozgodnych polimerów umieszczany na oku pacjenta na okres nie dłuższy niż miesiąc. Po tym czasie należy zmienić pierścień. Jak tłumaczy specjalista z Next Eye Prosthesis, zadaniem symblepharon ring jest zapobieganie całkowitemu bądź częściowemu sklejeniu gałki ocznej z wewnętrzną powierzchnią powieki, a także utrzymania odpowiedniej głębokości worka spojówkowego. Pierścień ten stanowi doskonałą alternatywę dla środków farmaceutycznych. Jest on swego rodzaju mechaniczną barierą dla cofających się ślepych zaułków spojówki, nie dotykając przy tym rogówki. Nie powoduje dyskomfortu, a jego pielęgnacją zajmuje się okulista. Ponadto pierścień Symblepharon może być stosowany  po operacji usunięcia gałki ocznej celem zachowania ruchomości gałki ocznej i właściwego kształtu powieki.

Leczenie za pomocą pierścienia Symblepharon poprzedza obszerna i dokładna diagnostyka. Jej celem jest rozpoznanie jednej z chorób wywołujących bliznowaciejące zapalenie spojówek. Do objawów wskazujących na tę przypadłość należą: odczyn brodawkowaty spojówki, spłycenie dolnego sklepienia oraz spłaszczenie mięska łzowego, przekrwienie oraz pogrubienie, włóknienie i zniesienie fałdów spojówki. Symblepharon ring wykonuje specjalista, dopasowując jego rozmiar oraz kształt do indywidualnych potrzeb pacjenta.