Podologia
2 stycznia 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Co to jest podologia? Czym zajmuje się podolog?

Podologią nazywa się dziedzinę medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób stopy oraz stawu skokowo-goleniowego. Do takiego specjalisty zgłaszają się osoby zmagające się z różnego rodzaju schorzeniami, które niekorzystnie wpływają na wygląd i komfort. Z tego rodzaju usług można skorzystać na przykład w klinikach medycyny estetycznej. Co jeszcze warto wiedzieć o podologii?

Podolog – specjalista od stóp

Mówiąc w dużym uproszczeniu, podolog to zawód, który zajmuje się stopami: ich zdrowiem, funkcjonowaniem, wyglądem. Wśród działań, jakich podejmuje się specjalista podologii, wymienia się pielęgnację i leczenie tego fragmentu ciała.

Warto bowiem zawsze mieć na uwadze, że zadbane, a przede wszystkim zdrowe, stopy wpływają na cały organizm człowieka. To od nich bardzo często zależy, jaka jest czyjaś postawa oraz to, czy łatwo jest komuś utrzymać równowagę w różnych pozycjach. Negatywnie na stopach mogą odbijać się takie czynniki jak praca w niesprzyjających warunkach, niewygodne obuwie itd.

Czy warto udać się na konsultację do podologa?

Do wspomnianego specjalisty warto udać się w każdym przypadku, gdy zorientujesz się, że z Twoimi stopami lub paznokciami jest coś nie w porządku. Wrastający paznokieć, niepokojące zmiany na pięcie, a może inne problemy?

Często jedynym ratunkiem dla obolałych i zaniedbanych stóp może okazać się właśnie wizyta u podologa. Na przykład w klinice medycyny estetycznej Balicka Clinic.

Podczas podstawowego zabiegu podologicznego, najpierw stawia się diagnozę. Już na tym etapie można dowiedzieć się, co dokładnie dolega stopom. Następnie podolog wykonuje:

  • dezynfekcję,
  • opracowanie paznokci (w tym oczyszczenie wałów paznokciowych),
  • wygładzenie skóry na podeszwie i całej stopie (usuwanie zrogowaceń),
  • nałożenie odpowiednich kosmetyków (np. dermoceutyków).

Wszystkie te działania składają się na tzw. pedicure medyczny. Podczas takiej usługi, specjalista posługuje się takimi narzędziami jak frezarka podologiczna.

Pozostałe zabiegi w gabinecie podologicznym

Poza podstawowym zabiegiem podolog może zadecydować o wdrożeniu leczenia schorzeń związanych ze stopami.

W ramach usługi podologicznej wykonuje się wówczas:

  • wygładzanie pękających pięt,
  • leczenie grzybic lub brodawek wirusowych,
  • leczenie zakażeń bakteryjnych,
  • usuwanie odcisków, modzeli i nagniotków,
  • rekonstrukcję płytki paznokciowej,
  • opracowanie rany cukrzycowej (wraz z nałożeniem opatrunków odciążających).

Bardzo często podolog wykonuje dodatkowo masaż stóp, który pobudza krążenie i przynosi ulgę napiętym mięśniom.