Zespół Haglunda
6 lutego 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Co to jest pięta Haglunda i jak się ją leczy?

Pięta Haglunda to potoczna nazwa zespołu Haglunda, czyli patologii w obrębie tkanek miękkich i kości w tylnej części pięty, po raz pierwszy opisanego niemal sto lat temu przez Patrika Haglunda. Schorzenie to powoduje duży dyskomfort i ból utrudniający chodzenie i codzienne życie, wymaga więc konsultacji w lekarzem ortopedą i podjęcia zalecanej terapii. Na czym dokładnie polega ta choroba i jak się ją leczy? Sprawdźmy!

Na czym polega i jak się objawia zespół Haglunda? 

Zespół Haglunda to jałowa martwica kości piętowej powstająca na skutek niedokrwienia tylnej części pięty. Pojawia się wówczas narośl kostna, drażniąca tkanki miękkie i powodująca utrzymujący się stan zapalny kaletki głębokiej ścięgna Achillesa lub samego ścięgna oraz obrzęk w okolicy guza kości piętowej. Objawem pięty Haglunda jest silny ból pięty rosnący przy zginaniu stopy i próbach oparcia pięty na podłożu. Do innych symptomów zaliczamy:

  • narośl nad piętą – zgrubiała skóra;
  • opuchliznę okolicy guza piętowego;
  • znaczny dyskomfort podczas noszenia butów z twardym zapiętkiem;
  • wyczuwalną wystającą kość na pięcie;
  • utykanie.

Objawy te są bardzo niepokojące i powinny skłonić do wizyty u specjalisty, na przykład w gabinecie ortopedycznym dra Wiktora Orzechowskiego we Wrocławiu. Diagnostyka obejmuje zwykle badanie palpacyjne, wykonanie zdjęcia RTG i ewentualne obrazowanie USG pozwalające ocenić stan ścięgna Achillesa.

Metody terapii pięty Haglunda 

Terapię pięty Haglunda, zwłaszcza w początkowym etapie choroby, rozpoczyna się zazwyczaj od leczenia zachowawczego, obejmującego odciążenie pięty poprzez stosowanie wkładek ortopedycznych, noszenie miękkiego obuwia, maści i zastrzyki przeciwzapalne lub iniekcje z osocza bogatopłytkowego. Pacjentom zaleca się również fizykoterapię, w tym jonoforezę, ultrafonoforezę, elektrostymulację, ultradźwięki, krioterapię oraz laseroterapię niskoenergetyczną. Ważne są odpoczynek i ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty. Środki te mają na celu zmniejszenie bólu i ograniczenie stanu zapalnego, czasem mogą jednak okazać się niewystarczające – wówczas konieczne staje się leczenie operacyjne stopy.

Operacja pięty Haglunda polega na usunięciu zmienionej kaletki maziowej i resekcji części grzbietowej guza kości piętowej, czyli wycięciu narośli kostnej. Można zrobić to w sposób tradycyjny (otwarty) lub metodą endoskopową, która jest mniej inwazyjna i umożliwia szybkie rozpoczęcie rehabilitacji. Leczenie operacyjne jest skuteczne u około 70 procent pacjentów, a powrót do pełnej sprawności zajmuje kilka miesięcy.