odszkodowanie za wypadek komunikacyjny
15 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Co robić w sytuacji, gdy ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania za wypadek komunikacyjny?

Niekiedy zachodzi sytuacja, że ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za wypadek. Bardzo często osoba zainteresowana po takim werdykcie daje za wygraną i nic więcej nie robi, godząc się ze zdaniem firmy. Całkiem niepotrzebnie, bo taka decyzja nie zawsze oznacza, że pieniądze nie należą się poszkodowanemu. Warto więc wykorzystać wszystkie legalnie dostępne możliwości, by takie odszkodowanie w końcu otrzymać.

Co można zrobić, gdy dostanie się odmowę wypłaty odszkodowania?

Sama odmowa mogła zaistnieć na skutek niekompletnej dokumentacji, warto więc jeszcze raz sprawdzić, czy dostarczyłeś wszystkie dokumenty. Od każdej decyzji istnieje możliwość odwołania, więc trzeba z niej koniecznie skorzystać. Gdy to nie poskutkuje, należy przekazać sprawę do Rzecznika. Następnym krokiem zazwyczaj jest wstąpienie na drogę sądową.

Zwykle postępowanie sądowe jest bardzo długie i mnożące koszty. Firmy ubezpieczeniowe   reguły są podmiotami obeznanymi w sprawach sądowych i na dodatek zatrudniają specjalistów, którzy skutecznie pilnują ich interesów. Dlatego samotna walka z taką instytucją jest ryzykowna. Nie dosyć, że straci się dużo czasu, to można jeszcze ponieść dodatkowe straty finansowe, a tego nikt nie chce.

Dlatego jak najbardziej rozsądnie jest skorzystanie z usług takiej firmy, jak Maximum, której jednym z profili działalności jest reprezentowanie w sądach osób wchodzących w konflikt prawny z firmami ubezpieczeniowymi. Klienci tych firm otrzymują pełne formalne wsparcie, które powoduje, że stają się równymi przeciwnikami pozywanej strony. Honorarium z reguły stanowi wcześniej umówiony procent od pozyskanego świadczenia.

Z jakich powodów można dostać odszkodowanie?

Zazwyczaj odszkodowania komunikacyjne dotyczą szkód, które uczestnicy wypadków ponoszą na zdrowiu. Rzadziej jest to zadośćuczynienie za zniszczone mienie, bo od tego typu spraw są inne polisy, chociaż nie jest to regułą.

Przede wszystkim jednak odszkodowanie ma za zadanie zrekompensować wydatki i stres związany z leczeniem i rehabilitacją. Może też dotyczyć zakupu drogich, nierefundowanych leków i sprzętu ortopedycznego. Czasem jest też zadośćuczynieniem za poniesione straty moralne.

Dlatego też rozsądnie jest gromadzić wszelką medyczną dokumentację. Mogą to być wypisy ze szpitali, zaświadczenia lekarskie, opinie biegłych, wnioski oraz wszystkie inne dokumenty, które cokolwiek wnoszą do sprawy. Dobrze też zachować wszystkie zaświadczenia o przebytych zabiegach rehabilitacyjnych i pobytach w sanatoriach.