18 kwietnia 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Chromoterapia w wannie z hydromasażem – Jak działa i jakie daje efekty

Nie od dziś znany jest wpływ kolorów na stan psychiczny człowieka. Na tym opiera się cała filozofia aranżacji wnętrz, na czele z feng shui. Okazuje się jednak, że kolory oddziałują na nasz organizm kompleksowo, wywierając wpływ zarówno na psychikę, kondycję umysłową, jak i stan zdrowia. Fakt ten wykorzystuje się w  chromoterapii, która zyskuje popularność dzięki wannom z hydromasażem.

Chromoterapia – to działa!

Chromoterapia, zwana również koloroterapią, nie jest nowym wynalazkiem. To jedna z najstarszych metod leczenia, znana już w czasach starożytnych, kiedy to chętnie korzystali z niej Egipcjanie i Chińczycy. Wraz z rozwojem medycyny, naukowcy zgłębiali działanie chromoterapii i dziś jest ona uznawana za skuteczną metodę wspomagającą leczenie konwencjonalne. Dlaczego koloroterapia naprawdę działa? Badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości – barwy są drganiami elektromagnetycznymi o różnych częstotliwościach. Wbrew pozorom fale te odbierane są przez człowieka w mniejszym stopniu za pośrednictwem nerwu wzrokowego, a głównie przez skórę. U człowieka chorego drgania elektromagnetyczne są zaburzone, a ekspozycja na odpowiedni kolor światła pomaga powrócić organizmowi do równowagi. Ta niezwykle tania i w pełni bezpieczna metoda terapeutyczna stosowana jest w walce z wieloma chorobami, zarówno psychicznymi: depresją, nerwicą i migrenami, jak i fizycznymi, związanymi np. z układem krążenia, pokarmowym i oddechowym.

Chromoterapia w wannie z hydromasażem

Dlaczego tak dużą popularnością cieszy się połączenie chromoterapii z hydroterapią i na czym polega ta metoda?

Wyjaśnia to specjalista z firmy Martiv, prowadzącej sklep i serwis kabin prysznicowych oraz wanien z hydromasażem: Lata badań nad chromoterapią potwierdziły intensyfikację jej działania w połączeniu z hydroterapią, a dokładnie hydromasażem. Okazuje się, że strumień kolorowego światła oddziałuje na organizm jeszcze mocniej, kiedy jest rozprowadzony w wodzie – służy to wnikaniu fal elektromagnetycznych wgłąb ciała. Fakt ten wykorzystywany jest przez producentów wanien, którzy w swoich produktach łączą urządzenia do hydroterapii z systemami chromoterapii. Wanny z hydromasażem wyposażone są w punkty świetlne z diodami LED o różnych kombinacjach barw. Dzięki temu użytkownik może wybrać dowolny kolor w zależności od efektu, który chce osiągnąć.

Efekt a kolor

Jak wiadomo, każdy kolor ma inny wpływ na ludzki organizm, przez co także chromoterapia ma różne zastosowania: uspokaja, relaksuje i wycisza lub wręcz przeciwnie: pobudza i dodaje energii. Jak dobrać kolor światła do pożądanego efektu?

  • Czerwony – to zastrzyk energii i pewności siebie, dający emocjonalne i intelektualne pobudzenie. Podnosi ciśnienie krwi i jest stosowany w celu wspomagania leczenia chorób układu krążenia.
  • Pomarańczowy – symbol optymizmu i bezpieczeństwa. Wzmaga apetyt i usprawnia pracę układu krążenia. Wspomaga leczenie depresji, przeciwdziała stanom lękowym, nerwicy.
  • Żółty – wspomaga pracę systemu nerwowego, poprawia koncentrację, dodaje optymizmu. Wykorzystywany w leczeniu niektórych chorób układu pokarmowego i skóry.
  • Zielony – odświeża i relaksuje. Dzięki działaniu antyseptycznemu wspomaga detoksykację i przemianę materii, a także łagodzi stres.
  • Niebieski – ma działanie uspokajające i odmładzające. Stosowany w leczeniu chorób zapalnych, np. gardła czy stawów.
  • Fioletowy – Wspomaga produkcję hormonów, w tym endorfin, przywraca równowagę psychiczną. Stosowany w chorobach narządów, np. nerek i wątroby.
  • Biały – kolor podstawowy i uniwersalny, pomagający osiągnąć harmonię, oczyścić umysł i ciało. Niweluje stres, reguluje pracę serca, wprowadza równowagę w organizmie.