prostata
24 maja 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Choroby prostaty

Prostata, nazywana gruczołem krokowym, to narząd, który bardzo często dotykają różnego rodzaju schorzenia. Choroby prostaty najczęściej występują po 50. roku życia, ale zdarza się, że dotyczą również młodszych mężczyzn. U osób chorych pojawia się m.in. częstomocz, ból jąder, parcie na pęcherz, a nawet zatrzymanie czynności oddawania moczu. Jakie choroby prostaty są najczęściej stwierdzane u mężczyzn?

Najczęstsza choroba prostaty – łagodny przerost gruczołu (stercza)

Najczęstszą chorobą prostaty jest przerost gruczołu krokowego, który występuję nawet u 50% mężczyzn po 60. roku życia. W trakcie choroby zwiększa się liczba komórek podścieliska i komórek gruczołowych stercza, a także dochodzi do ich przerostu. W konsekwencji następuje zwężenie drogi odpływu moczu. Mężczyzna cierpiący na łagodny przerost prostaty ma objawy takie jak: częstomocz, gwałtowne parcie na pęcherz, ból podczas oddawania moczu, konieczność nocnego oddawania moczu (nykturia), dłuższy czas oddawania moczu lub nawet jego zatrzymanie, przerwany strumień moczu oraz wyciekanie go. Dlatego jeśli u mężczyzny występują powyższe objawy konieczna jest wizyta u specjalisty. W gabinecie przeprowadzony zostanie wywiad lekarski oraz badanie przerostu prostaty – lekarz sprawdzi jej kształt, symetrię i konsystencję. Kolejnym etapem będzie wykonanie badania USG i badań laboratoryjnych m.in. testu PSA, czyli badania sprawdzającego stężenie antygenu sterczowego, które wykrywa chorobę w 100%.

Rak prostaty (stercza) – najczęstszy nowotwór u mężczyzn

Najpoważniejszą chorobą prostaty jest jej nowotwór. W największej grupie ryzyka znajdują się mężczyźni mający łagodny przerost gruczołu krokowego, dlatego bardzo ważne jest, aby raz w roku wykonywali badanie profilaktyczne PSA w kierunku raka stercza. Nieodpowiednie stężenie antygenu specyficznego dla prostaty (PSA – ang. Prostate Specific Antygen) we krwi występuje już we wczesnym stadium raka prostaty! Niestety, również ten nowotwór to cichy zabójca i potrafi rozwijać się w organizmie latami. W zaawansowanej postaci pojawiają się objawy takie jak: krwiomocz, nietrzymanie moczu, zaburzenia wzwodu, bóle krocza i podczas oddawania moczu. W późniejszych etapach rak prostaty daje przerzuty do kręgosłupa, kości, żeber, a także organów (mózgu, płuc, wątroby).

Choroby gruczołu krokowego – zapalenie prostaty (stercza)

Gruczoł krokowy może ulec również zapaleniu, które najczęściej jest wynikiem zakażenia – do stercza naczyniami krwionośnymi docierają bakterie lub namnażają się w moczu. Inną przyczyną tej choroby prostaty jest zaleganie wydzieliny, która umożliwia poruszanie się plemników (np. w wyniku rzadkiego wytrysku). Zapalenie prostaty występuje u mężczyzn w każdym wieku i może mieć dwa rodzaje: ostrego lub przewlekłego zapalenia. W obu postaciach występują objawy takie jak: ból jąder i podbrzusza, częstomocz, zmniejszony strumień moczu oraz popuszczanie moczu po mikcji. Dodatkowo, podczas ostrego zapalenia gruczołu krokowego występują symptomy takie jak: gorączka, nudności, wymioty, bóle brzucha i ból podczas oddawania moczu. W obu przypadkach zapalenia konieczna jest wizyta u urologa i podjęcie leczenia.

Jeśli występują u ciebie jakiekolwiek z powyższych objawów, zgłoś się do specjalisty – np. do gabinetu urologicznego dr Piotra Kowalskiego w Łodzi.