Choroby dziąseł
1 listopada 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Choroby dziąseł i sposoby ich leczenia

Piękny uśmiech ma ogromne znaczenie w życiu. Dlaczego? Bo poprawia samopoczucie, zarówno nasze jak i tych, do których jest skierowany, przez co ułatwia nawiązywanie relacji. Bo jest najlepszym kosmetykiem, podnoszącym naszą atrakcyjność w oczach innych. Bo wyzwala endorfiny, redukuje stres, łagodzi zdenerwowanie, wspiera zdrowie i… bywa zaraźliwy, przez co rozprzestrzenia pozytywną energię. Jak o niego dbać?

Niepokojące objawy

Choroby dziąseł stanowią poważne zagrożenie dla obecności uśmiechu na twarzach, dlatego nie należy lekceważyć żadnych z objawów i podjąć skuteczne działania. Co konkretnie powinno budzić niepokój i skłaniać do udania się do specjalisty? Przede wszystkim zaczerwienione, bolesne dziąsła, na których widać wyraźne obrzęki. Pojawiająca się krew podczas szczotkowania może również stanowić sygnał, że dzieje się coś niedobrego, podobnie jak nadwrażliwość na ciepło i zimno, nieprzyjemny oddech lub smak w ustach.


Z całą pewnością należy skorzystać z diagnozy stomatologicznej w przypadku wydostającej się ropy spomiędzy zębów i dziąseł, tworzących się „kieszonek” będących efektem oddzielania się dziąseł od zębów, czy odsuwających się  „szyjek” zębowych prowadzących do bolesnego odsłonięcia korzenia zębowego. Ocenienie sytuacji przez specjalistę umożliwi przeprowadzenie odpowiedniego leczenia dziąseł.

Jak leczy się dziąsła?

Choroby dziąseł, takie jak zapalenia ozębnej, paradontoza czy recesja dziąsłowa rozwijają się stopniowo, stąd tak istotną kwestię stanowią regularne kontrole stomatologiczne, podczas których zostaną zdiagnozowane rozwijające się choroby i umożliwione leczenie.

W przypadku zapalenia dziąseł, skutecznym elementem postępowania diagnostyczno-leczniczego będzie usunięcie złogów bakterii płytki nazębnej, a następnie szczególna dbałość o higienę i zdrowie jamy ustnej. W zależności od stopnia stanu zapalnego, konieczne może okazać się wprowadzenie leków obkurczających tkankę i zmniejszających krwawienie, jak również wstrzyknięcie leków przeciwzapalnych.

W procesie leczenia paradontozy, po zalecanym usunięciu kamienia nazębnego przeprowadza się zabieg korekcyjny polegający na chirurgicznym zlikwidowaniu rozrośniętych kieszonek.

W przypadku recesji dziąsłowej, która nieleczona może prowadzić do bólu zęba, nadwrażliwości, próchnicy, a nawet konieczności leczenia kanałowego czy ekstrakcji zęba, skuteczną metodą będzie zabieg chirurgiczny. Polega on na naciągnięciu dziąsła na odsłonięty korzeń.

Nie ulega wątpliwości, że jakiekolwiek kłopoty z dziąsłami powinny być skontrolowane przez lekarza, np. pracującego w gabinecie stomatologicznym Maxdent. Niewątpliwie
z uśmiechem na twarzy łatwiej jest stawiać czoła wszelkim przeciwnościom, dlatego dbajmy o to, by zdrowy i piękny uśmiech towarzyszył nam jak najdłużej.