19 lipca 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Charakterystyka związku TIAB

TIAB, czyli titanum-argentum-benzoicum to kompleks, który w swej strukturze zawiera aktywne jony srebra, dwutlenek tytanu i chlorek benzalkoniowy. Dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym oraz przeciwwirusowym znalazł zastosowanie jako składnik  środków medycznych. Poniżej przedstawiamy jego charakterystykę

Właściwości związku TIAB

TIAB to kompleks zawierający w swojej strukturze aktywne jony srebra w połączeniu z dwutlenkiem tytanu (pełniącym rolę nośnika) oraz przyłączonym do nich chlorkiem benzalkoniowym (aktywnym detergentem o działaniu bakteriobójczym i keratolitycznym).

Dzięki silnemu połączeniu srebra jonowego z dwutlenkiem tytanu, w formie TIAB występuje większe stężenie jonów srebra, niż w strukturach występujących w popularnych lekach i wyrobach medycznych. Dodatkowo, kompleks TIAB jest bardzo bezpieczny, ponieważ jest wolny od srebra niejonowego, które może kumulować się w tkankach i komórkach.

W kompleksie TIAB wykorzystywane jest srebro w formie nanocząstęczkowej o wielkości 7-45 nm. Ułatwia ono dostęp do komórki drobnoustrojów, ponieważ jony srebra reagują z grupami tiolowymi, usuwając z nich atomy wodoru.  Dzięki temu bakterie tracą możliwość wymiany gazowej – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący firmę Hexanova, producenta kremu i spreju Argotiab, który zawiera związek TIAB.

Zastosowanie związku TIAB

TIAB to  kompleks, który zastosowanie znajduje przede wszystkim jako składnik wyrobów medycznych, wykorzystywanych w chirurgii, ginekologii, dermatologii i stomatologii. W Polsce stosuje się 4 rodzaje wyrobów medycznych zawierających ten związek. Jednym z nich jest Argotiab, występujący w postaci kremu i spreju.

Suchy spray Argotiab to proszek, który tworzy skuteczną barierę ochronną. Jej celem jest zapobieganie maceracji ran, w tym przede wszystkim ran sączących. Ponadto, pomaga w przywróceniu prawidłowych warunków fizjologicznych, dzięki którym możliwa jest regeneracja skóry. Poza kompleksem TIAB sprej posiada w składzie także kaolin medyczny i kwas hialuronowy. Stosuje się go u pacjentów z odleżynami i owrzodzeniami.

Krem Argotiab ma podwójne działanie – nie tylko zabezpiecza ranę przed rozwojem drobnoustrojów, ale także tworzy mikrośrodowisko zapewniające optymalne warunki dla gojenia się ran. Wykorzystywany jest w leczeniu zmian skórnych, ran, małych otarć, oparzeń i odleżyn. Stosować można go także u osób starszych mających problemy z nietrzymaniem moczu oraz u małych dzieci w odpieluszkowym zapaleniu skóry.