10 lutego 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Charakterystyka implantów zębowych

Implanty zębowe są obecnie najdoskonalszym sposobem odbudowy utraconych zębów pacjenta. W porównaniu do innych metod odbudowy, wszczepienie implantów pozwala nie tylko na idealne odtworzenie estetyki uśmiechu, ale również na przywrócenie ich funkcjonalności. Dlaczego implanty są tak chętnie stosowane i skąd bierze się ich skuteczność, tego dowiedzą się Państwo z naszego artykułu.

Dlaczego odbudowa uzębienia przy użyciu implantów jest tak korzystna

Przewagą implantów zębowych nad innymi metodami odbudowy uzębienia jest to, że implant nie stanowi elementu odtwarzającego koronę zęba, ale jego korzeń. Implant to tak naprawdę wykonana z tytanu, jego stopów lub z cyrkonu śruba, która wszczepiana jest w dziąsło w celu odtworzenia naturalnego korzenia zęba. Taki sposób odbudowy zęba gwarantuje pełne przywrócenie jego funkcjonalności. Materiały, z których wykonane są implanty wykazują bowiem niezwykłą odporność na powstające w trakcie procesu żucia obciążenia mechaniczne. Tytan i cyrkon po wszczepieniu wykazują także całkowitą biozgodność z tkankami organizmu, dzięki czemu mogą być obrastane przez tkankę kostną, co gwarantuje im najwyższą stabilność, a także zapobiega powstawania charakterystycznego u osób, które posiadają braki zębowe, procesu atrofii, czyli zaniku kości.

Korony protetyczne

Wszczepienie w dziąsło implantu stomatologicznego, to jednak nie jedyny etap odbudowy utraconego zęba. Po zakorzenieniu się implanta stomatolog przymocowuje bowiem do niego także, pozwalającą na znakomite odwzorowanie wyglądu utraconego zęba, koronę protetyczną.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista od implantologii z Kliniki Stomatologicznej Es Dentica w Tychach: Najczęściej stosowanym materiałem do nadbudowy implantów zębowych jest porcelana. Wybór tego rodzaju wypełnienia profetycznego gwarantuje bowiem najlepsze odwzorowanie wyglądu naturalnego zęba pacjenta. Materiał ten jest również wystarczająco trwały, aby nie ulegać uszkodzeniom.

Pielęgnacja implantów zębowych

Implanty stomatologiczne mają jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Są bardzo łatwe do pielęgnacji. Po odbudowie zęba nie trzeba bowiem zmieniać nawyków higieny jamy ustnej, implanty nie wymagają przeprowadzania żadnych skomplikowanych zabiegów. Zęby wystarczy tylko regularnie szczotkować, nitkować i płukać płynem do jamy ustnej. Oczywiście konieczne są także regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.