25 grudnia 2020

Kategoria:
Inne, Zdrowie i uroda

Cechy profesjonalnych nożyczek fryzerskich

Atrybutem każdego fryzjera są nożyczki. To podstawowe narzędzie pracy, ważne więc, by było odpowiednio dobrane do tego, kto dzierży je w swojej dłoni. Dobrze dopasowane nożyczki fryzjerskie zapewniają wielogodzinny komfort pracy, ułatwiają ją oraz gwarantują bezpieczeństwo. Czym zatem kierować się przy ich wyborze? Na jakie cechy zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedź w poniższym artykule.

Czym kierować się przy wyborze nożyczek fryzjerskich?

Wybierając model profesjonalnych nożyczek, warto zwrócić uwagę na następujące cechy:

  1. Materiał – to bardzo ważne, z jakiego materiału wykonany jest sprzęt. Najlepszą jakość wykonania gwarantuje polerowana stal szlachetna o najwyższej twardości. Należy pamiętać, by w składzie nie było domieszki niklu – może powodować alergie, a w procesie dezynfekcji ulega zniszczeniu. Twardość materiału chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak np. upadki. Są także bardziej wytrzymałe, jeśli chodzi o konserwację – zazwyczaj nie ma problemu z ich ostrzeniem bądź oliwieniem.
  2. Wielkość – nożyczki powinny być dopasowane do dłoni fryzjera. Odpowiedni rozmiar zapewnia precyzję oraz lepszą kontrolę, a co za tym idzie – dokładniejsze strzyżenie. Nożyczki w rozmiarze 6.5’’ dedykowane są mężczyznom, natomiast te o rozmiarach 5.0’’-5.5’’ dostosowane są do damskich dłoni. Co więcej, zdarza się, że jeszcze mniejsze nożyczki – w rozmiarze 4.5’’ – są używane np. przez stażystów czy praktykantów.
  3. Kształt – wielogodzinna praca nie powinna zbytnio obciążać ręki, dlatego tak ważna jest ergonomia nożyczek. Powinno się dopasować ich kształt chociażby do grubości palców. Należy zwrócić uwagę na rozstawienie oraz otwór na kciuk. Przed zakupem powinno się je jednak przede wszystkim przymierzyć i sprawdzić, jak leżą w dłoni.
  4. Możliwość regulacji – to również bardzo ważny element, wpływający na decyzję o wyborze danego modelu bądź też nie. Zdecydowanie lepiej jest, gdy nożyczki posiadają opcję regulacji śruby. Rozwiązanie to pozwala jak najlepiej dopasować narzędzie do kształtu dłoni. W ten sposób można je nieco spersonalizować i nadać indywidualny charakter, dostosowując tym samym do upodobań, stylu pracy i własnych preferencji.
  5. Ostrze – w przypadku ostrza istotny jest sposób, w jakim było szlifowane.

Najpopularniejsze rodzaje nożyczek fryzjerskich

Przy wyborze narzędzi ani przez moment nie należy zapominać o ich przeznaczeniu. Zupełnie inne nożyczki zapewnią idealne strzyżenie, inny model zaś będzie odpowiedni do cieniowania czy degażowania. Duży wybór nożyczek fryzjerskich oferuje m.in. Hurtownia Fryzjerska NOVA w Gliwicach. W ofercie sklepu dostępne są standardowe nożyczki fryzjerskie, których używa się przede wszystkim do strzyżenia i cieniowania, jak i prism, czyli nożyczki-degażówki czy nożyczki z wygiętymi ostrzami. Warto zaopatrzyć salon fryzjerski w komplet różnych rodzajów narzędzi, który połączony z talentem i umiejętnościami, stanowić będzie jeden z gwarantów udanego biznesu.