dobry-ginekolog
5 października 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Cechy dobrego ginekologa

Wizyta u ginekologa to dla wielu kobiet stresujące przeżycie. Wybór właściwego specjalisty jest zatem szczególnie ważny. Liczą się kompetencje, ale i ogólne podejście do pacjentek. Lekarz z powołaniem właściwie oceni stan zdrowia oraz sprawi, że cała wizyta przebiegnie komfortowo, w bardzo miłej atmosferze. Jakie cechy powinien posiadać dobry ginekolog?

Empatia i delikatność

Podstawowymi przymiotami dobrego ginekologa są empatia i zrozumienie. Lekarz powinien być miły i kulturalny, budując właściwe relacje z pacjentką. Niewskazane jest na przykład bezpodstawne komentowanie życia seksualnego czy też planów macierzyńskich, w trakcie przeprowadzania wywiadu lekarskiego. Ważne jest też stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której pacjentka może swobodnie się rozebrać i umyć. Odpowiednią delikatność należy zachować i w trakcie badań, tak by przebiegały w sposób możliwe komfortowy i bezbolesny.

Kompetencja i sumienność

W parze z ludzkim podejściem powinny iść umiejętności lekarza. Dobrze, gdy ginekolog się dokształca, będąc na bieżąco z aktualnymi zdobyczami medycyny. Przekłada się to na jakość przeprowadzonego wywiadu i badań lekarskich. Dobry ginekolog doskonale wie, jakie badania powinien zastosować w danym przypadku. Jednocześnie nie ogranicza się do badań podstawowych, często zlecając inne, dodatkowe. Informuje o możliwościach wykonania badań bezpłatnych (mammografii, cytologii), a w razie potrzeby kieruje do innego specjalisty.

Dostępność i niezawodność

Wielu ginekologów to lekarze na lata. Są nie tylko specjalistami do spraw medycyny ale i ludźmi, którym powierza się swoje najbardziej intymne sprawy, a często i sekrety. Z tego powodu, ginekolog powinien być dyspozycyjny dla pacjenta nie tylko w czasie umówionych wizyt. Bardzo dobrze, gdy można się z nim skontaktować w nagłych przypadkach, drogą telefoniczną bądź mailową. Pewność, że lekarz nie zawiedzie w razie potrzeby, jeszcze bardziej wzmacnia poczucie komfortu i zaufania, jakże niezbędne w relacji ginekolog-pacjent.

Opinie innych pacjentek

Przed wizytą u ginekologa warto zasięgnąć opinii, na przykład u koleżanek. Pomocą może też służyć internet, gdzie wiele pacjentek dzieli się wrażeniami z wizyt u specjalistów. Praktyka pokazuje, że dobrym zdaniem cieszą się zwłaszcza ginekolodzy kobiety. Co zrozumiałe, w ich towarzystwie pacjentki czując się nieco swobodniej. Za przykład służy gabinet ginekologiczny Anny Kluz-Kowal, ginekologa-położnika z Białegostoku. Ostateczną decyzję o wyborze lekarza należy podjąć w pełni samodzielnie, uwzględniając wszystkie z opisanych wyżej czynników.