3 marca 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Cechy dobrego dentysty

Odpowiedź na pytanie, jaki powinien być dobry dentysta, wydaje się prosta: musi być fachowcem w leczeniu zębów. Jest to niewątpliwie słuszne, jednak kompetencja to tylko jedna z wielu cech dobrego stomatologa. To, co stanowi istotę jego pracy, musi się połączyć chociażby z empatią i odpowiednim podejściem do pacjentów (zwłaszcza tych najmłodszych), a nawet z pewnego rodzaju działalnością edukacyjną i profilaktyczną.

Jakie cechy powinien mieć dobry dentysta?

Dobry dentysta to przede wszystkim taki, który efektywnie leczy zęby. Jest to dość banalne, ale podstawowym zadaniem stomatologa jest właśnie leczenie. Efektywność jednak wiąże się z zaufaniem ze strony pacjenta, ponieważ tylko w sytuacji dobrej relacji między leczonym a dentystą zabieg może przebiegać sprawnie i bez problemów. Dobry stomatolog musi mieć więc też cechy dobrego psychologa. Jest to niezwykle istotne w sytuacji, gdy do gabinetu przychodzą dzieci albo osoby odczuwające lęk. Przekonanie pacjenta, że wszystko się uda i nie ma się czego bać, to podstawa, bez której trudno dentyście przystąpić do pracy – jego celem jest rzecz jasna pomoc, ale musi w odpowiedni sposób przekazać swoje intencje osobie siedzącej w fotelu.

Dentysta musi być psychologiem, ale również pedagogiem. Zwłaszcza nawiązanie nici porozumienia z dziećmi wymaga pewnych cech charakteru i osobowości. Nie można być zbyt posępnym czy groźnym, ale należy oswoić małego pacjenta – czy to poprzez pokazanie mu innych osób poddanych zabiegowi, którzy wcale się nie boją i są zadowoleni, czy choćby przez pewną formę „przekupstwa”, np. naklejkę, malowankę lub coś podobnego, co będzie nagrodą za dzielną postawę dziecka w gabinecie dentystycznym. Miła atmosfera i przyjemna perspektywa podarunku od dentysty po skończonym zabiegu z pewnością sprawiają, że najmłodsi darzą takiego lekarza większym zaufaniem. Z większą otwartością reagują na życzliwego i empatycznego człowieka, który oprócz bycia świetnym w swoim fachu potrafi zjednać sobie ludzi – także tych najmłodszych i najstarszych.

Gdzie szukać dobrego stomatologa?

Mając na uwadze powyższe, warto poszukać placówki przyjaznej młodszym i starszym. Na przykład Gabinet Stomatologiczny Wojciech Klonowski to jedna z nich. Również tu dorośli pacjenci mogą przyprowadzać dzieci do gabinetu, aby oswajać je z wizytami u stomatologa i pokazywać im, że mogą się odbywać bez stresu, w miłej atmosferze, a samo leczenie zębów jest bezbolesne i skuteczne.

Podsumowując, dobry dentysta świadczy różne usługi stomatologiczne, a do jego gabinetu mogą przychodzić osoby w każdym wieku. Lekarze z wieloletnim doświadczeniem gwarantują skuteczność wykonywanych zabiegów.