dentysta
18 kwietnia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Cechy dobrego dentysty

Dentysta to specjalista upoważniony do leczenia schorzeń zębów, jamy ustnej oraz okolic przyległych. Ukończenie studiów medycznych jest warunkiem koniecznym, aby zostać dobrym stomatologiem. Jednak dentysta powinien przede wszystkim potrafić współpracować z pacjentem i dla niego wsparciem zarówno podczas zabiegu, jak i pomiędzy wizytami. To jednak nie takie proste – trzeba mieć do tego predyspozycje, tj. wykazywać się odpowiednimi cechami. Jakimi? Dowiedz się więcej.

Jak zostać dentystą?

Dentystą (stomatologiem) zostaje się po ukończeniu pięcioletnich studiów lekarsko-dentystycznych na uczelni medycznej. W związku z tym, lekarz stomatologii posiada rozległą wiedzę na temat różnych schorzeń, nie tylko tych dotyczących jamy ustnej. Jest to niezbędna wiedza, by u pacjenta wykluczyć inne, często groźniejsze zjawiska chorobowe. Po zakończeniu studiów niezbędne jest odbycie rocznego stażu pod okiem doświadczonych kolegów z branży dentystycznej. Dopiero wtedy Okręgowa Izba Lekarska może wydać prawo do wykonywania zawodu lekarza dentysty. Dla stomatologów istnieje wiele ścieżek dalszego rozwoju zawodowego. Wśród nich należy wyróżnić specjalizacje, takie jak:

  • chirurgia stomatologiczna
  • ortodoncja
  • stomatologia dziecięca
  • protetyka
  • stomatologia zachowawcza.

Zdobycie kierunkowego wykształcenia jest cenne w zawodach medycznych. Równie ważne jest jednak wypracowanie odpowiedniego podejścia, tak aby pacjent z uśmiechem chciał wrócić do naszego gabinetu. To właśnie po tym można poznać dobrego dentystę – wyjaśnia stomatolog
z City-Dent.

Jakie cechy powinien posiadać dobry dentysta?

Dla wielu ludzi wizyta u stomatologa jest bardzo stresującym wydarzeniem. Dlatego też, oprócz gruntownego wykształcenia, dentysta powinien przejawiać odpowiedni stosunek do pacjenta. Po pierwsze powinien on doskonale radzić sobie ewentualnym stresem pacjenta. Doskonałym orężem będą wszelkie zdolności miękkie, odpowiednie psychologiczne nastawienie i empatyczne podejście  do osoby siedzącej na fotelu. Kolejnym wyznacznikiem skuteczności leczenia stomatologicznego jest informacja i komunikowanie tego, co akurat dzieje się z ciałem pacjenta. Dzięki takiemu podejściu zarówno lekarz, jak i klient mają poczucie, że wspólnie pracują nad zdrowiem pacjenta.

Dobry stomatolog to osoba, która jest otwarta na nowe technologie i nieustannie gotowa do podnoszenia własnych kompetencji. Prężnie rozwijający się rynek usług medycznych co roku przynosi nowe zastosowania, które nie tylko mają na celu usprawnienie pracy dentysty, ale też mogą przynieść wymierne skutki dla zdrowia jego pacjentów. Udział w szkoleniach i konferencjach naukowych znacząco zwiększa kompetencje dentysty. Ostatnią cechą, o której warto wspomnieć jest umiejętność stworzenia dobrej atmosfery w gabinecie. Nikt przecież nie powiedział, że wizyta u dentysty musi być udręką!