28 stycznia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Cechy dobrego dentysty

W obecnych czasach dyplom ukończenia studiów medycznych z zakresu stomatologii to zdecydowanie za mało, by móc mówić o dobrym dentyście. Jakie więc cechy powinien uosabiać ten ostatni, by zasłużyć na takie miano? Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie atrybutów specjalisty naprawdę godnego polecenia. Dzięki temu łatwiej będzie odnaleźć rzetelnego fachowca.

Podstawą są oczywiście kompetencje, na które składają się wiedza i doświadczenie. Wspomniany dyplom to jedynie punkt wyjścia. Ważne jest też to, w jakich konkretnie dziedzinach stomatologii dany dentysta się specjalizuje, jak również to, czy trzyma rękę na pulsie, jeśli chodzi o postęp technologiczny, jaki nieustannie dokonuje się w medycynie.

Ciągłe podnoszenie kwalifikacji

Dowodzi tego choćby uczestnictwo w rozmaitych szkoleniach, kursach i seminariach czy konferencjach branżowych. Świadczą one ponadto o dogłębnym zainteresowaniu wykonywanym zawodem – podobnie zresztą jak tworzenie publikacji naukowych czy członkostwo w różnego rodzaju stowarzyszeniach. Specjaliści pracujący w krakowskim gabinecie Matraszek Stomatologia na przykład należą m.in. do Polskiego Towarzystwa Endodontycznego i Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Podejście do pacjenta

Zaangażowanie w pracę, przejawiające się także w precyzji i dokładności podejmowanych działań, to jednak nie wszystko. Najlepszy dentysta to taki, który dzięki empatii i życzliwości potrafi sprawić, że wizyta u niego nie staje się dla pacjenta źródłem niepotrzebnego stresu. Tłumaczenie w przystępny sposób, na czym polega konkretny problem i co krok po kroku należy zrobić, ażeby go rozwiązać, jest kluczowe dla zbudowania poczucia, że znaleźliśmy się w dobrych rękach. Nie mniej istotny okazuje się też np. ciepły uśmiech – a tego nie nauczy nawet najlepsza uczelnia.

Efektywność

Nie można przy tym zapomnieć, że dobry dentysta powinien być przede wszystkim skuteczny. To zaś zależy m.in. od tego, czy potrafi on działać w zespole, dzięki czemu opracowywanie kompleksowego planu leczenia, a także jego późniejsza realizacja przebiegają o wiele sprawniej. Możliwe jest to również dzięki regularnemu wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań z zakresu urządzeń, materiałów czy leków, którymi stomatolog musi operować zarazem swobodnie, lecz z wyczuciem. W efekcie cały proces staje się nie tylko bardziej efektywny, ale też mniej uciążliwy dla pacjenta.