17 października 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Budowa stałych aparatów ortodontycznych

Promienny, zdrowy uśmiech to najpiękniejsza ozdoba twarzy, której nie da się zastąpić makijażem czy biżuterią. W przypadku krzywego zgryzu istnieje tylko jeden sposób na uzyskanie takiego efektu – założenie aparatu ortodontycznego. Najlepsze efekty daje stały aparat, który pozwala skorygować nawet najtrudniejsze wady. Z czego składa się stały aparat ortodontyczny?

Zamki i łuk ortodontyczny

Najważniejszą rolę w budowie stałego aparatu ortodontycznego pełnią zamki. Te niewielkie elementy ze specjalnymi szczelinami są przymocowywane do zębów na stałe za pomocą kleju ortodontycznego. Zajmują centralną pozycję na zewnętrznej powierzchni zęba i to na nich opiera się cała konstrukcja aparatu., Warto zaznaczyć, że najpopularniejsze są zamki metalowe wykonywane ze stali nierdzewnej – wysoce skuteczne i stosunkowo niedrogie. Istnieją również modele estetyczne, do których zaliczają się zamki ceramiczne, kompozytowo-ceramiczne czy też kryształowe (szafirowe), które są mniej widoczne i lepiej się prezentują. W zamku znajdują się specjalne otwory, w których umieszcza się łuk ortodontyczny. Przebiega on przez całą długość leczonych zębów i wywiera na nie nacisk powodując ich przesuwanie się. W kolejnych etapach leczenia ruch zębów musi być korygowany, aby usunąć wszystkie wady zgryzu. Dlatego też łuki ortodontyczne są co jakiś czas wymieniane i pierwsze, bardziej elastyczne zastępuje się mocniejszymi o sztywniejszej konstrukcji. Dzięki temu stały aparat ortodontyczny działa efektywnie i pozwala na uzyskanie pożądanych rezultatów.

Co jeszcze?

Powyższe elementy stanowią podstawową konstrukcję aparatu ortodontycznego. Ze względu na duże zróżnicowanie wad zgryzu i różne indywidualne potrzeby pacjentów, stosuje się dodatkowe rozwiązania, takie jak pierścienie czy rurki zastępujące zamki na zębach trzonowych czy sprężynki rozsuwające zęby. Dla ochrony jamy ustnej wykorzystuje się również osłonki silikonowe na zamki lub łuk, które zapobiegają podrażnieniom śluzówki. Niektóre aparaty wyposażane są też w haczyki, łańcuszki elastyczne i inne elementy wspomagające leczenie ortodontyczne.