implant-zab
22 maja 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Budowa implantów zębowych

Implanty zębowe to technologia rozwijana już od ponad 40 lat. Nic dziwnego, że powstało wiele modeli implantów oraz materiałów, a każdy kolejny jest coraz lepiej tolerowany przez ciało i coraz lepiej wywiązuje się ze swoich zadań. W tym tekście przyjrzymy się temu, jak są zbudowane implanty zębowe, jakie mają funkcje oraz z jakich materiałów się je wytwarza.

Jak działają implanty zębowe i czemu służą?

Implanty zębowe to imitacje naturalnych zębów, które pozwalają uzupełniać braki w uzębieniu pacjentów. Jest to ważne nie tylko z powodów estetycznych. Jakie jeszcze funkcje spełnia implant?

Szczęki i uzębienie to delikatna konstrukcja – mówi specjalistka z Unimedex Dental Clinic. – Wystarczy, że zabraknie jednego zęba, aby doszło do zachwiania równowagi, bo sąsiadujące zęby tracą oparcie. Zaczyna się wykrzywianie, chwianie zębów, zmiany w tkance kostnej. Aby żucie i mówienie pozostawały swobodne, a wygląd twarzy młodzieńczy, potrzebny jest komplet zębów. Dlatego braki należy uzupełniać.

Obecnie, dzięki różnorodności materiałów i technik, możliwe jest zakładanie rozmaitych implantów. Czasem wystarczy jedna wizyta, czasem pełne zamocowanie implantu jest podzielone na etapy. Istotą tego, że implanty nie są odrzucane jako ciało obce, jest to, że wykonuje się je z tytanu, który ma wyjątkową właściwość – integruje się z tkanką kostną. Aby wzmocnić ten efekt, część umieszczaną w kości pokrywa się niekiedy dodatkowo plazmą tytanową, która nadaje powierzchni chropowatości i ułatwia ten proces.

Jak zbudowany jest implant zębowy?

Implanty zębowe składają się z trzech części. Pierwsza, ta, którą umieszcza się w kości zębodołowej, ma imitować korzenie zęba. Obecnie stosuje się w tym celu śruby o kształcie walca lub ściętego stożka. Te ostatnie najlepiej imitują anatomiczne kształty korzeni zębowych. Śruby te mają za zadanie zintegrować się z tkanką kostną. Gdy już tkwią w niej pewnie, na śrubę nakręca się łącznik, czyli element wystający ponad dziąsło. Na nim zaś umieszcza się koronę, czyli część implantu, która udaje widoczną część zęba.

Korony są wykonywane z różnych materiałów. Obecnie za najtrwalsze i najpiękniejsze uważa się korony z porcelany. Wygląd tego materiału, jego kolor i przepuszczalność światła dobrze oddają to, jak wygląda prawdziwy ząb. Niemniej także implanty wykonane z innych materiałów pozostają nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Różnica tkwi w ich wytrzymałości i twardości. Implant będzie musiał przejąć wszystkie funkcje zęba – radzić sobie z pokarmem, pomagać przy mówieniu i stanowić podparcie dla pozostałych zębów. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie jego parametry były zbliżone do tych, jakie ma naturalny ząb.