ból w klatce piersiowej
17 stycznia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Ból w klatce piersiowej. Co może oznaczać?

Ból w klatce piersiowej nie zawsze musi oznaczać problemów z sercem lub układem krwionośnym. Jego pojawienie może wiązać się z wieloma chorobami, także układu pokarmowego, nerwowego lub mięśniowo-szkieletowego. Niezależnie jednak od przyczyny bólu warto poszukać pomocy u specjalisty – nagły i intensywny ból może być objawem poważnych dolegliwości zdrowotnych.

Klatka piersiowa sama w sobie jest dobrze unerwiona. Poza tym znajduje się w niej wiele narządów, które mogą powodować dolegliwości bólowe: serce, naczynia krwionośne, przełyk i wpust żołądka, a także grasica. Każda z tych struktur może być przyczyną dolegliwości bólowych.

Najczęstsze przyczyny bólu w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej najczęściej kojarzony jest z zawałem serca. Występuje wówczas uczucie ściskania, palenia obejmujące część zamostkową – mówi specjalistka z gabientu kardiologicznego w Legnicy i Złotoryi – Ból może promieniować do ramienia, szyi lub podbrzusza. Podobne objawy występują również przy dławicy piersiowej, jednak dolegliwości bólowe są zazwyczaj mniejsze niż w przypadku zawału niedokrwiennego serca. Ból występujący za mostkiem może być również przyczyną zapalenia osierdzia, choć w tym przypadku jest bardziej ostry i kłujący.

Dolegliwości bólowe pojawiające się w okolicy zamostkowej mogą mieć również inne przyczyny, nie związane z sercem. Piekący i gniotący ból może pojawić się nagle w wyniku refluksu żołądkowo-przełykowego, a także podczas pęknięcia przełyku. Ból może promieniować do pleców, podobnie jak przy problemach z opłucną, a także podczas rozwarstwienia aorty. W ostatnim przypadku ból pojawia się nagle i jest bardzo ostry.

Innymi przyczynami bólów w klatce piersiowej są dolegliwości kostno-stawowe związane ze stanem zapalnym lub urazami. Może to być również ból o charakterze nerwicowym.

Postępowanie w przypadku bólu w klatce piersiowej

W przypadku pojawienia się nagłego i ostrego bólu, któremu towarzyszą inne objawy, na przykład spowolnienie lub przyspieszenie akcji serca, nieregularne tętno, przyspieszony oddech lub duszność należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Objawy dodatkowe nie muszą występować, a ból może być niewielki – nie znaczy to jednak, że z naszym organizmem wszystko w porządku. Ból w klatce piersiowej świadczy o pojawieniu się zmian chorobowych, dlatego lepiej wykonać podstawowe badania, między innymi badanie krwi, prześwietlenie klatki piersiowej i inne badania kardiologiczne. Wcześnie wykryte problemy z układem krwionośnym, takie jak nadciśnienie tętnicze lub miażdżyca można skutecznie kontrolować i leczyć, tym samym nie doprowadzając do poważniejszych schorzeń, na przykład zawału serca lub zatoru.