operacja
20 kwietnia 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Bloki operacyjne – podstawowe elementy wyposażenia

Bloki operacyjne powinny być zaprojektowane i wyposażone w sposób umożliwiający przeprowadzanie największej liczby zabiegów, często ratujących życie pacjentów. Poza wyposażeniem, umożliwia to zatrudniony wysokospecjalistyczny personel. Blok operacyjny to zatem kluczowe miejsce w szpitalu, które musi być utrzymane w stałej gotowości, na wypadek konieczności natychmiastowego wykonania zabiegu. Jego miejsce w strukturze jest jasne i czytelne. Jakie jest podstawowe wyposażenie bloku operacyjnego?

 Niezbędne wyposażenie na bloku operacyjnym

Każdy blok operacyjny musi spełniać wyznaczone normy i standardy wyposażenia. Składa się z sal i pomieszczeń służących do przewożenia, przygotowania i operowania pacjenta. Są również specjalne sale wybudzeń, myjnie dla chirurgów, pomieszczenia dla personelu oraz magazyny i pomieszczenia porządkowego. Przyjrzymy się bliżej samemu wyposażeniu bloku operacyjnego, który powinien być zaopatrzony w:

  • Stół operacyjny, pozwalający przeprowadzać zabiegi i operacje,
  • Lampy operacyjne (jedno- albo dwuczaszowe),
  • Kolumny chirurgiczne,
  • Aparat do wykonania znieczulenia pacjenta,
  • Wózek z narzędziami anestezjologicznymi,
  • Wózek pielęgniarki instrumentariuszki,
  • Defibrylator,
  • Stoliki narzędziowe,
  • Szafy mobilne na niezbędne materiały chirurgiczne.

Ponadto, sala operacyjna musi być wyposażona we właściwą wentylację i klimatyzację pomieszczenia. Ogromne znaczenie ma także dostęp do gazów medycznych, przez wspomnianą już kolumnę chirurgiczną oraz kolumnę anestezjologiczną.

Konieczne normy dla wyposażenia bloków operacyjnych

Przestrzeganie norm dotyczących wyposażenia bloków operacyjnych jest konieczne z racji bezwzględnego nakazu utrzymania w tych pomieszczeniach aseptycznych warunków – podkreśla ekspert z firmy INMED KarczewscyWymogi są rygorystyczne, zarówno jeśli chodzi o samo urządzenie tych pomieszczeń, jak też ich czystość czy wentylację. Tylko najwyższej jakości sprzęt gwarantuje dobre standardy leczenia i ogranicza ryzyko pojawienia się zakażeń pooperacyjnych. Co za tym idzie, szpitale powinny wybierać sprawdzonych dostawców sprzętów medycznych, stawiających na odpowiednią klasę i innowacyjność urządzeń – dodaje nasz rozmówca.

 Wyroby medyczne – normy unijne

Wyroby medyczne powinny spełniać normy unijne, a dokładnie jest to Dyrektywa 93/42/EWG z 14.06.1993 roku. Mówi o wyposażeniu medycznym i wymogu bycia bezpiecznym dla pacjentów. Tylko w ten sposób będzie przyczyniać się do ochrony i poprawy ich zdrowia. Dostosowane do tych zaleceń wyroby medyczne posiadają znak CE oraz podlegają standaryzacji pod względem wymagań technicznym.