16 lutego 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Bezpłatny wózek inwalidzki. Kiedy i komu przysługuje?

Potrzeba korzystania z wózka inwalidzkiego często jest nagła i nie każdy może sobie pozwolić na zakup nowego sprzętu. Zwłaszcza że taka sytuacja wiąże się zazwyczaj z wypadkami, które wymagają kosztownego leczenia. Dlatego właśnie możliwe jest uzyskanie refundacji wózka inwalidzkiego od NFZ. Kto i kiedy może skorzystać z dofinansowania? Czy da się dostać taki sprzęt medyczny całkiem za darmo?

Wózki inwalidzkie a NFZ

Wysokość kwoty dofinansowania na wózek inwalidzki zależy od rodzaju sprzętu. Do przewidzianych kwot refundacji nie trzeba mieć wkładu własnego, co jest dużą zaletą. Ile można zatem otrzymać? Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie z 2019 roku, dane przedstawiają się następująco:

  • Standardowy wózek inwalidzki ręczny – kod wyrobu medycznego P.127 lub P.128 (w przypadku dzieci) – można uzyskać kwotę do 600 zł raz na 5 lat, w przypadku dzieci raz na 3 lata.
  • Jeśli chodzi o wózki wykonane ze stopów lekkich – kod wyrobu medycznego P.129, dofinansowanie wynosi do 1700 zł i można otrzymać je raz na 4 lata lub raz na 3 lata w przypadku dzieci. Warunkiem refundacji jest również brak jednoczesnego zaopatrzenia w wózek inwalidzki specjalny.
  • Wózek inwalidzki specjalny – kod wyrobu medycznego P.130 lub P.131 (w przypadku dzieci) – kwota dofinansowania wynosi do 3000 zł i przysługuje raz na 4 lata dorosłym i raz na 3 lata dzieciom.

Powyżej opisane kwoty dofinansowań są na tyle wysokie, że w większości przypadków powinny pokryć koszt zakupu nowego wózka inwalidzkiego.

Kto może ubiegać się o bezpłatny wózek inwalidzki?

Rodzaj wózka inwalidzkiego zależy od typu schorzenia pacjenta. W przypadku wózków stalowych, trwałe ograniczenie samodzielnego chodzenia jest wystarczającym powodem, by dofinansowanie otrzymać. Dla wózków ze stopów lekkich wymagane jest, by pacjent miał na tyle sprawne ręce, by samodzielnie móc poruszać się na wózku. Wózki inwalidzkie specjalne przeznaczone są dla osób z niedowładami i porażeniami kończyn. Podstawą do uzyskania dofinansowania na wózek inwalidzki jest zlecenie uzyskane od lekarza. Rozporządzenie określa, jaką konkretnie specjalizację musi mieć medyk.

Na tradycyjny wózek inwalidzki (kod zlecenia P.127 lub P.128) zlecenie może wydać nawet lekarz rodzinny lub POZ, ale inne wymagają opinii specjalistów takich jak: lekarz ortopeda, neurolog, chirurg czy reumatolog, a także kilku innych. Dokument można dostarczyć osobiście, przez upoważnioną do tego osobę lub wysłać je pocztą. Obowiązuje ono przez jeden rok od daty wystawienia.

Wózek inwalidzki – kupić czy wypożyczyć?

Niektóre schorzenia wymagają użycia wózka inwalidzkiego jedynie czasowo. Wtedy warto rozważyć wypożyczenie sprzętu, który będzie można oddać, kiedy przestanie być potrzebny. Pracownicy sklepów realizujących zlecenia NFZ mogą pomóc dobrać wózek najlepiej dopasowany do potrzeb pacjenta – dodaje pracownik firmy Medicus S.C.

Dobry jakościowo sprzęt może służyć przez lata, a to bardzo ważne, aby nie ulegał awariom. Zwłaszcza jeśli wózki inwalidzkie są niezbędne do codziennego funkcjonowania osobom niepełnosprawnym.