badanie-dziecko
25 kwietnia 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Badanie preluksacyjne – profilaktyka najmłodszych, której nie wolno zaniedbać.

Każde nowo narodzone dziecko przechodzi szereg badań, mających określić stan jego zdrowia. Jednym z nich, na które każdy rodzic otrzyma skierowanie od lekarza prowadzącego, jest preluksacja. Jest to jedno z najważniejszych badań oceniających rozwój stawów biodrowych dziecka.

Staw biodrowy pod kontrolą

W przypadku noworodków stawy zbudowane są z chrząstki, która jest bardzo podatna na wszelkie zniekształcenia. Zaburzenia w rozwoju stawu biodrowego, czyli tzw. dysplazja mogą pojawić się zarówno w okresie ciąży, jak również już po urodzeniu. Grozi to powstaniem pewnych nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu stawu malucha oraz może mieć przykre konsekwencje w przyszłości. Dlatego też tak ważne jest wykonywanie badań stawów biodrowych tuż po narodzeniu dziecka. Zabieg ten możemy wykonać w każdej poradni ortopedycznej i preluksacyjnej, na przykład Lar-Med. NZOZ. Należy pamiętać, że badanie bioderek dziecka powinno być wykonane trzy razy – w szóstym tygodniu życia, w trzecim miesiącu i gdy dziecko zacznie samodzielnie chodzić. Oczywiście ostateczną częstotliwość wizyt ustala lekarz. Jeżeli w stawach biodrowych małego pacjenta zostaną wykryte dysfunkcje, wizyty będą odbywały się częściej. Samo badanie preluksacyjne trwa kilka minut, jest całkowicie bezbolesne i składa się z dwóch etapów:

  • USG stawu biodrowego które pozwala ocenić ich budowę,
  • klinicznego badania ortopedycznego, czyli wzrokowo-dotykowej oceny układu kostno-stawowego małego pacjenta.

Jak dbać o bioderka dziecka

W przypadku nieznacznych nieprawidłowości, lekarz może zalecić układanie maluszka na brzuszku i tzw. szerokie pieluchowanie,  czyli stosowanie szerokich, najlepiej flanelowych, pieluch. Warto także pamiętać, aby ubranko dziecka było luźne i nie krępowało nóg. Przede wszystkim, należy zapewnić maluchowi maksymalnie możliwą swobodę ruchów, w różnych pozycjach, w różnych sytuacjach oraz nosić je z szeroko rozstawionymi nóżkami opierając malucha na sowim biodrze lub brzuchu.

Gdy potrzebna jest wizyta u specjalisty

Warto pamiętać, że zbyt późna reakcja rodzica lub zaniechanie badań preluksacyjnych może zakończyć się nie tylko problemami z nauką chodzenia, ale nawet trwałym kalectwem dziecka. Dlatego tak ważne jest aby mały pacjent od chwili nadrodzin znalazł się pod opieką specjalisty. Poszukiwania placówki medycznej oferującej badanie preluksacyjne warto rozpocząć od zapoznania się z ofertą Lar-Med. NZOZ z Żywca świadczącej kompleksowe usługi medyczne, gdzie wykonywane są tego typu zabiegi. Jednostka ta umożliwia także korzystanie z wielu poradni specjalistycznych, jak na przykład alergologicznej, laryngologicznej, pediatrycznej, neurologicznej i innych. Wykonywane są tam między innymi, badania przesiewowe, audiometria, badanie słuchu i diagnostyka audiologiczna, a także zabiegi i leczenie laryngologiczne chorób nosa, gardła, krtani i uszu. Przeprowadzane są tam również badania medycyny pracy, jamy brzusznej, USG i wiele innych. Lar-Med. NZOZ to placówka działająca od ponad piętnastu lat, gdzie wykwalifikowany personel lekarzy dba na co dzień o dobro pacjentów.

Rozpoznanie dysplazji stawu biodrowego nie powinno być powodem do paniki i nie oznacza jeszcze, że dziecko zawsze będzie chore. Wcześnie rozpoczęte i właściwie prowadzone leczenie daję szansę na całkowite wyleczenie. Wymaga to jednak wczesnej diagnostyki oraz współpracy rodziców.