7 grudnia 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Badanie MR – przygotowanie i przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny, czyli inaczej MR albo MRI, zalicza się do badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Daje ono ogromne możliwości, ponieważ pozwala zajrzeć w głąb każdego narządu i tkanki w ciele. Z tego tekstu dowiesz się, w jaki sposób przygotować się do rezonansu magnetycznego, jak on przebiega, a także w jakich sytuacjach trzeba zrezygnować z przeprowadzenia tego badania.

Badanie MR – podstawowe informacje

Rezonans magnetyczny polega na oddziaływaniu na pacjenta silnym polem magnetycznym. Przewyższa ono siłę pola magnetycznego ziemi 20 000 razy. Nie trzeba się jednak obawiać – nie niesie to żadnej szkody dla organizmu.

Komórki ciała w różny sposób odpowiadają na działanie magnesu. Ich odpowiedź jest rejestrowana przez komputer, który następnie przetwarza otrzymane sygnały na obraz. Dzięki temu można poznać budowę poszczególnych tkanek, a także wykryć zmiany w ich obrębie, ponieważ odróżniają się one na obrazie z powodu tego, że odmiennie reagują na pole magnetyczne. Im silniejsze magnesy, tym większa precyzja badania. Rezonans na nowoczesnym sprzęcie można wykonać w pracowni diagnostycznej Bonus-Diagnosta.

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego

Badanie MR nie wymaga szczególnych przygotowań. Nie trzeba być na czczo, chyba że lekarz zaleci inaczej, pora badania jest dowolna, nie zabiera też ono wiele czasu. Nie wymaga asysty, bo bezpośrednio po wykonaniu rezonansu nie są odczuwane żadne dolegliwości, a funkcje motoryczne i poznawcze nie są osłabione. Można więc bez przeszkód prowadzić auto.

Warto jednak pamiętać o czymś innym, a mianowicie o tym, że każdy metalowy element może spowodować zakłócenia w obrazie i obniżyć wartość diagnostyczną badania. Dotyczy to nawet tak małych metalowych elementów, jak drobiny metali w kosmetykach kolorowych czy lakierach do włosów. Na czas badania lepiej więc zrezygnować z makijażu. Bezwzględnie należy zdjąć biżuterię. Jeżeli w ciele lub przy nim znajdują się nieusuwalne metalowe elementy (np. śruba w kolanie czy stały aparat ortodontyczny), należy poinformować o tym lekarza, ponieważ niektóre metaliczne implanty mogą być przeciwwskazaniem do wykonania badania.

U kogo nie można wykonać rezonansu magnetycznego?

Największą przeszkodą są metalowe elementy w ciele. Z badania MR nie mogą korzystać osoby z rozrusznikiem serca. Natomiast pacjenci z metalową wkładką wewnątrzmaciczną, śrubami, sztucznymi stawami, stabilizatorami czy drutami, a także ci ze sztucznymi zastawkami serca czy klipsami naczyniowymi muszą przed udaniem się na badania skorzystać z konsultacji lekarza. Niekiedy przeciwwskazaniem może być uraz, w wyniku którego w ciele pozostały metaliczne odłamki. Co do kobiet w ciąży, powinny one poinformować o swoim stanie lekarza zlecającego badanie i osobę przeprowadzającą MR.