5 grudnia 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Badania endoskopowe w diagnostyce medycznej

Badania endoskopowe są powszechnie stosowane w diagnostyce medycznej. Najczęściej wykonywana jest m.in. gastroskopia, bronchoskopia, kolonoskopia oraz rektoskopia. Badania z użyciem endoskopu umożliwiają wykrycie wielu chorób m.in. schorzeń układu pokarmowego, oddechowego, płciowego, ruchu i innych. Dowiedz się, na czym konkretnie polega endoskopia oraz poznaj jej różne rodzaje.

Endoskopia – co to jest?

Badanie endoskopowe wykonywane jest przy pomocy endoskopu i polega na wprowadzeniu go do wnętrza ciała. Aparat wyposażony jest w światłowód, obrazowód i kanał narzędziowy, co sprawia, że możliwe jest dokładne zbadanie jam ciała. Endoskopia jest bardzo popularnym badaniem służącym zarówno do diagnostyki, jak i leczenia, gdyż wykorzystuje się ją np. podczas zabiegów chirurgicznych. W zależności od badania, czasami konieczne jest zastosowanie znieczulenia.

Badania endoskopowe w diagnostyce układu pokarmowego

Najczęstszym badaniem endoskopowym przewodu pokarmowego jest gastroskopia, która wykrywa schorzenia górnego odcinka układu. Endoskop umożliwia diagnostykę m.in. schorzeń żołądka, dwunastnicy i przełyku. Gastroskopia jest wskazana, gdy podejrzewa się:

  • wrzody żołądka lub dwunastnicy,
  • łagodne i złośliwe zmiany nowotworowe,
  • żylaki przełyku,
  • refluksowe zapalenie błony śluzowej przełyku,
  • inne, bakteryjne, wirusowe i grzybicze choroby zapalne.

Gastroskopia umożliwia pobranie materiału do badania histopatologicznego. Może się również okazać, że pacjent wymaga zaawansowanej diagnostyki, konkretnej części przewodu. W takiej sytuacji wykonuje się badanie takie jak: ezofagoskopia (zabieg endoskopowy polegający na wziernikowaniu przełyku), duodenoskopia (wziernikowanie dwunastnicy) lub intestinoskopia (wziernikowanie jelita czczego). Kolejnym badaniem jest kolonoskopia, przy pomocy której można zbadać okrężnicę, czyli jelito grube. Zaleca się ją przy podejrzeniu m.in. choroby Leśniowskiego-Crohna, zapalenia jelit, wrzodziejącego zapalenia jelit oraz nowotworów. Również w ramach kolonoskopii możliwe są bardziej szczegółowe badania endoskopowe m.in. rektoskopia (wziernikowanie odbytnicy), sigmoidoskopia (wziernikowanie odbytnicy i esicy) oraz anoskopia (wziernikowanie końca odbytnicy).

Jakie inne badania endoskopowe wykonuje się w diagnostyce pozostałych układów?

Często wykonywanym zabiegiem endoskopowym jest np. bronchoskopia, która umożliwia diagnostykę schorzeń układu oddechowego. Wskazania do jej wykonania to m.in. guz płuc i śródpiersia, krwioplucie, zapalenie płuc w tej samej lokalizacji, uszkodzenie lub ocena drożności dróg oddechowych itp. – podkreśla specjalista z Gabinetu Chirurgicznego z Pracownią Endoskopii dr n. med. Krzysztofa Dudka z Wrocławia.

Popularne badania endoskopowe to także: artroskopia (wziernikowanie stawu), kolposkopia (wziernikowanie pochwy i szyjki macicy) oraz cystoskopia (wziernikowanie pęcherza, cewki moczowej, moczowodów i u mężczyzn również prostaty).