Artroskopia kolana lecznicza, a artroskopia rekonstrukcyjna
10 sierpnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Artroskopia kolana – różnice między leczniczą a rekonstrukcyjną

Do ortopedy zgłaszamy się z różnymi problemami. Czasami dlatego, że doznaliśmy złamania śródstawowego, a czasami po to, by usunąć ze stawu utkwione w nim ciało obce. Wskazań do wykonania zabiegu ortopedycznego jest naprawdę wiele, niemniej w wielu przypadkach idealnym sposobem na rozwiązanie problemu jest przeprowadzenie artroskopii, na przykład kolana. Sprawdźmy, czym różni się artroskopia kolana lecznicza od rekonstrukcyjnej.

Czym jest artroskopia kolana i kiedy jest wykonywana?

Spośród różnych zabiegów ortopedycznych artroskopia kolana jest jednym z najczęściej wykonywanych. Wie o tym doskonale zespół DoctorsBase z Chorzowa oraz wiele placówek medycznych, do których bardzo często zgłaszają się pacjenci mający problem zdrowotny z kolanami. Warto przy tym wspomnieć o możliwości wykonania artroskopii na innych stawach. Mowa między innymi o artroskopii stawu biodrowego, skokowego, barkowego czy łokciowego.

Artroskopia kolana, nazywana też artroskopią stawu kolanowego, to małoinwazyjny zabieg, który jest wykonywany w celu przywrócenia kolanu pełnych funkcji, na przykład nieograniczonej ruchomości. Jest ona przeprowadzana najczęściej wtedy, kiedy u pacjenta pojawi się jedna z następujących przypadłości zdrowotnych:

 • obecność wolnego ciała w kolanie w postaci luźnych fragmentów kości lub chrząstki,
 • nadmiar płynu w kolanie,
 • uszkodzenie łąkotek,
 • chondromalacja, czyli zużycie lub uszkodzenie poduszki chrzęstnej w kolanie,
 • blizny w obrębie stawów,
 • zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) z niestabilnością stawu kolanowego,
 • zapalenie tkanki maziowej,
 • uszkodzenie lub rozdarcie chrząstki stawowej,
 • uszkodzenie wiązadeł,
 • problemy z rzepką,
 • sepsa kolana (zakażenie),
 • choroba zwyrodnienia stawów.

Dzięki artroskopii kolana można zarówno zdiagnozować problem, jak i wyleczyć dolegliwość pacjenta. Dlatego właśnie zabieg ten może być wykonywany w różnych celach, a jego przebieg może się delikatnie różnić od przebiegu innych zabiegów artroskopowych, podczas których wykonywana jest praca nad kolanem. W związku z tym wyróżnia się artroskopię leczniczą i artroskopię rekonstrukcyjną.

Jaka jest różnica pomiędzy artroskopią kolana leczniczą a rekonstrukcyjną?

Artroskopia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, służy celom typowo leczniczym. Przeprowadzana jest u tych pacjentów, którzy wymagają wyleczenia jakiejś choroby lub pozbycia się istotnego problemu zdrowotnego. Artroskopia lecznicza może polegać na przykład na usunięciu uszkodzonej łąkotki, ciała wolnego ze stawu kolanowego, więzadła czy chrząstki.

Wyróżnia się też artroskopię rekonstrukcyjną, która jest zabiegiem nieco odmiennym od artroskopii leczniczej. Artroskopia rekonstrukcyjna może polegać na przykład na rekonstrukcji ubytków chrząstki czy szyciu łąkotki. Podczas zabiegów rekonstrukcyjnych mogą być użyte własne tkanki lub allografty, czyli przeszczepy pobrane z ciała zmarłego, poddane dokładnemu przygotowaniu.